Dünya devi Tesco at eti satmış

 

TESCOnun İrlandadaki marketlerinde et ürünlerinde yüzde 30 at eti belirlendi

16.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Türkiye'de de Kipa marketler zincirinin sahibi dünya devi Tesco'nun İrlanda ve İngiltere'deki  mağazalarında ki et ürünlerinde yüzde 30 oranında at etine rastlandı. 

 
İrlanda Gıda Güvenliği İzleme Kurulu bugün dünya devi Tesco dahil ülkenin en büyük supermarketlerinde satılan etlerde at ve domuz DNA’sına bulunduğunu açıkladı.
 
Test edilen etlerin yaklaşık yüzde 30’unda at eti bulunması üzerine İrlanda Tarım Bakanı Simon Coveney durumun kabul edilemez olduğunu belirterek Kuzey İrlanda sınırında bulunan Monaghan kasabasındaki et işletmecisini suçladı. Coveney ayrıca ülkenin ulusal yayın organı RTE’ye yaptığı açıklamada bazı ithal katkı maddelerinin etleri at etin içeriyormuş gibi gösterebileceğini söyledi ve ne olursa olsun böyle bir durumun bir daha yaşanmaması için yapılması gerekenler için acilen harekete geçeceklerinin teminatını verdi. 
 
Amerika’da Fresh & Easy adıyla bilenen ve dünya’nın dördüncü süpermarket devi olan Tesco’da haber hoş karşılanmadı. İçinde at eti çıkan ürünler için özür dileyen şirket bu ürünlerin hemen İrlanda ve İngiltere’de tedbir amaçlı raflardan çekileceğini açıkladı.  
 
Kötü haber sadece Tesco için değildi. İrlanda Gıda Güvenliği yetkilileri Salı günü yaptıkları açıklamada İngiltere gıda üreticisi Iceland’in, Alman Lidl ve Aldi’nin İrlanda supermarketlerindeki kırmızı et ürünlerinde de yüzde 85 domuz eti bulgularına rastlandığını ayrıca İrlanda yerel süpermarket zinciri Dunnes ürünlerinin de at ve domuz eti içerdiğini bildirdi.
 
Gıda Güvenliği İzleme Kurulu etlerde çıkan at ve domuz eti bulgularının kimsenin sağlığı için tehdit oluşturmadığını fakat endişelendirici bir durum olduğunu kaydetti.
 
Kurul Başkanı Alan Reilly ‘ Kültürümüzde at eti yemek beklenen bir şey değildir. Bu nedenle de nasıl bazı domuz eti yemeyen dindar insanlar için et ürünlerinde domuz DNA’sı olmazı kabul edilemez ise bizim kültürümüz için de ürünlerin at eti içermesi kabul edilemez’ dedi. 
 
Ülkede muhalif politik kanattan Eamon O Cuiy ise ‘bu durum çabuk ve etraflıca çözüme ulaştırılmazsa İrlanda tarımcılığında yıkıcı etkiye neden olabilir açıklamasını yaptı. 
 
Mayıs 2012’de ise var olan ekonomik kriz nedeniyle atları ile ünlü olan İrlanda’da at sahipleri özellikle safkan atların bakımında mali sorunlar yaşamışlar, mezbahacılık hızla artmış ve yaşlı, bakımı pahalı, cansız atlar Avrupa restaurantlarında sunulmak üzere bu mezbahalara satılmaya başlanmıştı. 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi