Dünya genelinde vaka sayısı 4.2 milyona yaklaştı

 

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre salgının başladığı günden bu yana Covid-19’dan öldüğü bildirilenlerin sayısı 286 bin 330 oldu.

12.05.2020
Yazı Boyutu:  
 Üniversitenin verileri Koronavirüse yakalananların sayısını da bugün saat 10:00 itibariyle  4. milyon 177 bin 584 olarak açıkladı.  Kayda geçen bu rakamların salgının gerçek boyutlarını yansıtmadığı, ölüm ve vakaların çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Güney Kore’de gece kulübü kaynaklı vakalar arttı

Koronavirüsle mücadelede genelde övgü toplayan Güney Kore’de bir gece kulübünden çıktığı düşünülen vakalarda artış görülüyor. 

Yonhap haber ajansının haberine göre 20li yaşlarda bir erkek, Covid-19 testi pozitif çıkmadan önce 1 Mayıs’ta Seul’de bir gece kulübüne gitti. Aynı gece orada olan 64 kişide koronavirüs görüldü. Nisan ortasından bu yana ülkede görülen günlük vaka sayısı 15’e düşmüştü.

Çin’de hafta sonundan sonra ülke içi kaynaklı yeni vaka görülmedi

Çin, Salı günü ülke içi kaynaklı yeni vaka sayısı görülmediğini duyurdu. Ülkede, hafta sonu iki gün üst üste vaka sayıları çift haneli sayılara çıkmış, ikinci dalganın yaşandığı kaygıları doğmuştu. Hafta sonu vaka sayılarında artış yaşanan şehirlerden biri salgının çıkış noktası Vuhan’dı. Kuzeydoğu şehri Shulan da yeni bir salgının ortaya çıkmasıyla Pazar günü karantinaya alınmıştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Pazartesi günü beşi Vuhan’da, 17 yeni vaka görüldüğünü duyurdu.

New York City’de ölümler, resmi rakamlardan 5 bin daha fazla olabilir

ABD Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) raporuna göre, New York City’de 11 Mart ile 2 Mayıs tarihleri arasında ölenlerin sayısı araştırmacıların aynı dönem için beklentilerinden yaklaşık 24 bin daha fazla oldu. Bu da, resmi rakamlardan 5 bin 300 daha fazla ölüm sayısı demek oluyor.

Fauci’den ‘yeniden açılma gereksiz dert ve ölüm riski taşıyor’ uyarısı

New York Times gazetesi, ABD’nin enfeksiyon hastalıkları baş danışmanı Dr. Anthony Fauci’nin Salı günü ABD Senatosu’nda ‘ekonominin yeniden açılmasının gereksiz dert ve ölüm riski taşıdığı’ uyarısını yapacağını yazdı.

Trump basın toplantısındaki yorumları nedeniyle ‘ırkçılıkla’ suçlandı

ABD Başkanı Trump, basın toplantısında Asyalı muhabire sorularını ‘kendisine değil Çin’e yöneltmesi gerektiğini’ söylediği sözleri nedeniyle ‘ırkçılık yapmakla’ suçlandı. Muhabirin neden bu sözleri kendisine söylediğini sorduğunda ise Trump kim olsa aynı yanıtı vereceğini söyledi ve başka soru almayacağını belirtip basın toplantısını aniden terk etti. CNN’in deneyimli medya muhabiri Brian Stelter, Trump’ın hareketlerinin ‘ırkçılık iması taşıdığı’ yorumunu yaptı. Trump ayrıca koronavirüsle mücadele için ‘görünmeyen düşmana karşı zafer ilan edildiğini’ söyledi. Ülkedeki ölümler ise 80.000’i geçti.

DSÖ’den kısıtlamaların gevşetilmesiyle ‘olağanüstü dikkat’ uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bazı ülkelerin kısıtlamaları gevşetmesiyle ‘olağanüstü dikkat gösterilmesi’ gerektiği uyarısında bulundu. Kısıtlamaların gevşetildiği Almanya ve Güney Kore’de vaka sayısında artış görülüyor.

İran’da tüm camiler Salı günü (bugün) geçici olarak açılıyor

İran resmi haber ajansı IRIB, Ramazan Bayramı nedeniyle camilerin Salı günü ve sonrasındaki üç gün boyunca açık olacağını yazdı. Fars haber ajansı camilerin bayram sonrasında da açık kalıp kalmayacağının bilinmediğini belirtti.
(BBCTürkçe)


Üye OlÜye Girişi