Dünya İmamoğlu'nun zaferini konuşuyor: Erdoğan'a sersemletici bir darbe

 

Dünya basının Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'daki zaferini son dakika haberlerle duyurdu. Yapılan yorumlarda sonucun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi kariyerinin en ağır yenilgisi olduğu yorumları yapıldı.

24.06.2019
Yazı Boyutu:  
 İstanbul’da Millet İttifakı’nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu’nun yenilenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini bu kez ezici farkla kazanması, dünya basınında da geniş yer buldu. Yabancı gazeteler, seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için ‘ağır bir yenilgi olduğu’ yorumu yaptı. Öne çıkan yorumlardan bazıları şöyle:

İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC, “Sonuçlar, geçmişte ‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’ diyen Erdoğan için önemli bir gerileme” ifadelerini kullandı. BBC, AK Parti içindeki çatlakların görünür hale geldiği görüşünü savunarak, “Yorumcular, çatlakların bu kayıptan sonra büyüyebileceğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN İÇİN DRAMATİK SONUÇLARI OLACAK’

İngiliz gazetesi The Guardian, “AKP’nin İstanbul’u CHP’den Ekrem İmamoğlu’na kaybetmesi cumhurbaşkanı için bir utanç” derken, seçimlerin “Erdoğan’ın ülke üzerindeki kontrolü açısından dramatik sonuçları olacak” ifadelerini kullandı. The Guardian’ın haberinde, “Erdoğan’ın bir müttefiki olan Binali Yıldırım’ın yenilgiyi hızla kabul etmesi, AKP’yi sonuçların yavaş yavaş canlı açıklanmasının utancından kurtardı. Fakat, bu sonuçlar şimdi iktidar koalisyonu içinde yoğunlaşacak iktidar mücadelelerine yol açacak” yorumu dikkat çekti.

Amerikan gazetesi New York Times’ın haberinde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, siyasi kariyerinin en büyük yenilgisini aldı” denildi. Haberde, “Seçim sonuçları, ülkenin en büyük kentinin kontrolünü Erdoğan’ın elinden alarak, partisinin kentteki 25 yıllık hâkimiyetine son veriyor. Muhalifler, böyle bir kaybın, cumhurbaşkanının yenilmezlik algısında bir çatlak yarattığını ve ülkedeki 16 yıllık yönetimi için sonun başlangıcı olabileceğini söylüyor” ifadeleri kullanıldı.

‘SERSEMLETİCİ BİR DARBE’

Amerikan haber kuruluşu Bloomberg’ün haberinde, “İstanbul rakip adayı seçerken, Erdoğan sersemletici bir darbe aldı” başlığı kullanıldı. Bloomberg, İmamoğlu’nun açık ara farkla kazanmasının, ‘ülkenin demokratik temellerinin ufalanması ve sendeleyen ekonomi konusunda seçmenler tarafından duyulan endişeyi gösterdiğini’ yazdı.

Katar televizyonu El Cezire’nin internet sitesindeki haberde, “İstanbul seçimleri herhangi bir yerel seçimden çok daha büyük bir şey haline gelmişti çünkü seçimlerin tekrarı, ülkenin demokrasisi hakkında soru işaretlerine yol açıyor ve AK Parti’nin son 20 yılda iktidardaki kontrolünü tehdit ediyordu” denildi. 

YUNAN BASININDA EKREM İMAMOĞLU ZAFERİ

Yunanistan devlet televizyonu ERT, ikinci kez yapılan seçimlerde Ekrem İmamoğlu'nun kesin şekilde kazandığını ve başarısını tekrarladığı yorumuna yer verdi. Kanal ayrıca İmamoğlu'nun Atatürk'ün Cumhuriyet Halk Partisi adayı olduğunu, milliyetçi İYİ Parti ile Kürtlerin siyasi kanadı HDP'nin birbirlerine düşman olmalarına rağmen Erdoğan'a karşı birleşerek CHP adayına destek verdiğini yazdı.

Ta Nea: İmamoğlu tekrar kazandı

Ülkenin çok tirajlı gazetelerinden Ta Nea seçim sonuçlarını "Sultan'a tokat, İmamoğlu tekrar kazandı" manşetiyle duyurdu. Haberde Erdoğan ve politikalarının bir kez daha demokrat adayı karşısında yenilgiye uğradığı, Ekrem İmamoğlu'nun pazar günü yapılan seçimleri rakibi Binali Yıldırım'a karşı çok büyük bir farkla kazandığını belirtildi.

"İmamoğlu'ndan tertemiz galibiyet"

Ethnos Gazetesi ise attığı başlıkta "İmamoğlu İstanbul'da tertemiz bir galibiyet kazandı" dedi. Haberde CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun Türkiye'nin en büyük şehrinde büyük bir galibiyet elde ettiğini ve Türk medyasının dahi halkın sabaha kadar süren coşkusuna karşı irkildiği ifade edildi. Bunun yanında muhalif gazetelerin Türkiye'deki siyasi arenanın değişmeye başladığını yazdığı belirtildi.

"Erdoğan veto yedi"

Devlet kurumu Atina Haber Ajansı ise Türk muhalefetinin Erdoğan'a önemli bir mağlubiyet yaşattığını ve İmamoğlu'nun ikinci kez seçimlerden zaferle ayrıldığını aktardı. Ajans bunun yanında merkez sağda duran ve İslami değerleri ön plana çıkaran Ak Parti'nin politikalarının artık 'halk tarafından kabul görmediği' yorumunu yaptı. (KAZETE-Ajanslar)


Üye OlÜye Girişi