Dünya kupasında bir ilki yaşatan kızlara TRT'den ayrımcılık

 

Tataristan'dan kız futbol takımı oyuncuları Rusya'da bugün başlayan Dünya Kupası karşılaşmalarında top toplayıcı olarak görev yaparak bir ilke imza attı.

15.06.2018
Yazı Boyutu:  
Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin Agryz kentinden bir futbol takımından oyuncular, bugün Rusya'da başlayan FİFA Dünya Kupası’nın açılı maçında top toplayıcı olarak görev yaparak bu işi yapan ilk kızlar oldu.


Tataristan'ın başkenti Kazan'da dün yapılan kupa turuna, Agryz kentinden bir kız futbol takımı katıldı. Takım, ülke çapında yapılan yarışmayı kazanarak, FİFA Dünya Kupası'nın açılış maçında top toplayıcı olarak görev yapacak ilk kız ekip olma şansını yakaladı. 

Takım kaptanı Yuliya Şustova "Herkes sevinçten çığlık attı. Yaşadığımız hisler inanılmazdı. Futbolcular için Dünya Kupası'na katılmak muhtemelen en büyük hayal. Söyleyecek kelime bulamıyoruz" dedi.

13-16 yaş arasındaki  Tataristan Kız Futbol Takımı'nın  top  toplayıcı olarak seçilen oyuncuları böylece 14 Haziran'da (bugün)  Moskova'daki Lujniki Stadyumu'nda Rusya ile Suudi Arabistan arasında gerçekleşen ve Rusya'nın 5-0 kazandığı maçta her zaman erkeklerin yaptığı bir görevi yerine getirdi. TRT SPİİKERİ ARIKAN'DAN CİNSİYETÇİ YAKLAŞIMA TEPKİ

Ancak Türkiye Radyo televizyon Kurumu (TRT)  adına maçları takip eden TRT Spikeri Erdoğan Arıkan, ilk yarısı 2-0 Rusya’nın üstünlüğü ile sona eren karşılaşmaya damga vurdu. Saat 18.00’de başlayan mücadele öncesi sahadaki top toplayıcıların kız olması sebebiyle topu oyuna geç sokabileceklerini ve anlayışlı olmak gerektiğini söyleyen Arıkan’a sosyal medyada tepki yağdı.

Erdoğan Arıkan son derece başarısız maç anlatımının yanına bir de cinsiyetçi yorum ekledi. Top toplayıcılar cinsiyetleri gereği yavaş kalabilir, hata yapabilirlermiş.
Dünya kupası gibi bir organizasyonun ilk maçını Erdoğan Arıkan anlatıyor ve kurduğu cümle şu: “Bu maçın şöyle bir özelliği var top toplayıcıların tamamı KIZ ve zaman zaman HATA YAPMALARI NORMAL”
— Öyküm (@meafabulaa) 14 Haziran 2018
“Top toplayıcı kızların hata yapması normal” diyerek maç anlatmak... Erdoğan Arıkan vallahi pes! Pele de 1958’de oynamıştı, 1950’de değil. Maç başında onu karıştırdığında yok artık demiştim, şimdi pes!
Erdoğan Arıkan'a bak ya, top toplayıcılar kızlar olduğu için sahaya aynı anda top atılması normal, dedi. İnanamıyorm şu an.


”Bu maçın şöyle bir özelliği var top toplayıcıların tamamı kız ve zaman zaman hata yapmaları normal” diyen Erdoğan Arıkan’a cinsiyetçi ayrım yapması sebebiyle twitter üzerinden yüzlerce yorum yapıldı.

Dünya Kupası Kupa Turu kapsamında kupa 6 kıta, 51 ülke ve 91 kenti gezecek. Kupa son üç ayda Rusya'da 16 kentte dolaştı, 16 bin kilometre yol kat etti. Bu yolculuk şampiyonaya ev sahipliği yapan ülkeler arasında bir rekor oldu.

Moskova'ya 7 Haziran'da ulaşacak kupa, o tarihte maçlara ev sahipliği yapacak 11 kenti gezmiş olacak.

Üye OlÜye Girişi