Dünya Tiyatro Günü yarın kutlanıyor

 

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda oyunlar ücretsiz izlenebilecek.

26.03.2019
Yazı Boyutu:  
Dünya Tiyatro Günü ile ilgili mesajlar ardından tarih araştırmaları başladı. Sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak aynı zamanda insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olan Dünya Tiyatro Günü, her yıl aynı tarihte kutlanıyor. 

Dünya Tiyatro Günü 1961'de Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilan edildi. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanıyor. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yalıyor.

UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır. Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırılıyor.

Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi

Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993'te Venezuela ITI Merkezi 1962'den 1993'e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji halinde yayımlamıştır. Uluslararası Bildirge'nin yanı sıra, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller düzenlemektedir. Bu etkinliklerin tamamı ITI Resmi Sitesi'nde görülebilir.

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİNDEN ETKİNLİK

Dünya Tiytrolar Günü kapsamında Yarından itibaren İstanbulŞehir Tiyatrosu'ndaki oyunlar  ücretsiz sergilenecek.

Bu arada Isparta'daki  Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında etkinlik düzenleyecek.

SDÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversite her yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü öğrenci, akademisyen, personel ve Isparta halkının da etkin şekilde katılımıyla kutlamayı sürdürüyor.

Bu kapsamda, Moliere'in "Hastalık Hastası" ve Carlo Coldoni'nin "İki Efendinin Uşağı" Mart ve Nisan'da SDÜ'de ücretsiz sahnelenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı Dr. Öğretim Üyesi Müşerref Öztürk Çetindoğan, tiyatroda öğrencilerin sahne alacağını belirtti.

Amaçlarının öğrencilere sahne deneyimini kazandırmak olduğunu ifade eden Öztürk, "Bir diğer amacımız öğrencilerimize seyirci ile buluşmanın heyecanıyla beraber öğretici bir ders içeriği oluşturmaktır. Bunlar aslında Sahne Uygulaması Derslerinin geleneğidir." ifadesini kullandı.

Üye OlÜye Girişi