Dünya üniversitelerinden hükümete Boğaziçi çağrısı: Melih Bulu istifa etsin

 

Dünyanın çeşitli üniversitelerinde görev yapan 3 bin 317 akademisyen. ortak bir açıklama ile Hükümeti Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kayyum rektör atamasıyla ilgili uyardı. İmzacı akademisyenler Bulu'yu istifaya çağırdı.

04.02.2021
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne eski AKP milletvekili adayı Melih Bulu'yu ataması ardından başlayan sürece dünya çapından tepkiler sürüyor. Bu arada sosyal medyada büyük yankı bulan #aşağıbakmayacağız eylemine Boğaziçi üniversitesi akademisyenleri de yine sırtlarını rektörlüğe dönerek destek verdi.

Aralarında Eleştirel Teori Profesörü olan feminist düşünür Judith Butler, Profesör ve düşünür Noam Chomsky'nin de bulunduğu dünya çapından 3317 (Perşembe saat 12.30 itibarıyla) akademisyen, yazar ve düşünür Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma metni yayınladı. 

3 bin 317 isim, AKP hükümetini akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye, "Rektör" Bulu'yu da istifa etmeye yaptı.

İçlerinde metne kurumsal olarak imza atanların da olduğu imzacılar ayrıca tutuklu öğrencilerin acilen serbest bırakılmasını talep etti. 

Dayanışma metninin tamamı

Türkiye'deki AKP hükümeti, bireylerin hak ve özgürlüklerinin yanı sıra üniversitelerin ve sivil kuruluşların özerklik ilkesinin altını oymaya devam ediyor.

Son olarak, Türk polisi, AKP'nin İstanbul Boğaziçi Üniversitesi üzerinde siyasi kontrol kurma girişimini barışçıl bir şekilde protesto eden düzinelerce öğrenciye saldırdı ve gözaltına aldı.

1 Ocak 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidar partisinin sadık üyelerinden ve Boğaziçi Üniversitesi rektörü Profesör Melih Bulu'yu atamak için 2016'dan (KHK 676) çıkarılan olağanüstü hal kararnamesi kullandı.

Bulu, Üniversite yönetişiminin yerleşik kural ve uygulamalarına istinaden, aslında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi değil. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ni kontrolü altına alma girişimi, fakülte ve öğrenci protestolarının yaygınlaşmasına neden oldu. Hükümetin tepkisi ise acımasız oldu.

Erdoğan, özellikle LGBTİ + öğrencileri vurgulayarak, öğrencileri "terörist" olarak nitelendirdi.

Polis, silahlarla ev baskınları düzenledi, öğrencileri gözaltına aldı, protestocuları soyarak aradı ve işkence yaptı. 

Aşağıda imzası bulunan bizler, bu eylemleri kınıyor, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleriyle dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz. 

Profesör Bulu'yu pozisyonunu reddetmeye, Türk hükümetine halen tutuklu bulunan öğrencileri serbest bırakmaya, tüm suçlamaları geri çekmeye ve akademik özgürlük ile üniversite özerkliğine saygı göstermeye çalışıyoruz. (bianet)

İmzacıların tam listesine buradan ulaşılabilir

Üye OlÜye Girişi