Dünyaca ünlü estetik cerrahı Arman Çağdaş yaşamını yitirdi

 

Türkiye'de alanının en önemli isimlerinden olan ve dünyada 8 estetik cerrahı arasında gösterilen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'nın Kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Arman Çağdaş hayatını kaybetti.

30.06.2019
Yazı Boyutu:  
Plastik cerrahi alanında Türkiye'nin en önemli isimlerinden olan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'nın Kurucu Başkanlığı görevini üstlenmiş olan ve 2005 yılında bir törenle Ege Üniversitesi'nden emekli olan Prof. Dr. Arman Çağdaş tedavi görmekte olduğu Ege Üniversitesi yoğun bakım servisinde bu sabah saat 08.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu.

MESLEKİ KARİYERİ

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Genel Cerrahi ihtisasını yaptıktan sonra Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi yüksek ihtisasını İngiltere'de yaptı.

Pinderfields General Hospital,Leeds'de St.James University Hospital,Leicester General Hospital Ve Royal Infarmary'de toplam 4.5 yıl çalıştı.

Daha sonra A.B.D Boston Maussachusset Hastanesi'nde bulundu. İzmir'e dönerek Ege Üniversitesi'nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı'nı kurarak,Türkiye'deki en başarılı plastik cerrahi kliniklerinden biri haline getirdi ve pek çok plastik cerrahi uzmanı yetiştirdi.

Plastik ve estetik cerrahi konularında pek çok ilmi neşriyat yapmış ve enternasyonal kongrelerde tebliğler vermiştir. Ayrıca Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kitabının Editör ve Otörlüğünü yapmıştır.

Suction Lipectomiyi Türkiye'de ilk uygulayanlardan birisidir. Ayrıca Lazer ile yağların alınması konusunda Almanya'da MBB Laboratuvarlarında araştırmalar yapmış ve dünyada ilk kez "Lazer Lipoliz" tekniğini ortaya koymuştur.

1997 yılında Türk Plastik Cerrahi Derneğince Düzenlenen Suction Lipectomi sempozyumu ile 1988' de New Horizon in Plastik Surgery Sempozyumu başkanlıklarını ve 1988' de Ulusal Plastik Cerrahi Kongresi Başkanlığı' nı yaptı. Bu arada birçok ulusal kongre ve sempozyumun başkanlık görevlerini üstlendi. Ayrıca, Türk Plastik ve Estetik Cerrahi Derneği XI. Dönem Başkanı olup, Avrupa Plastik Estetik Cerrahi Konseyi Türkiye Delegesi ve "Faculty member" öğretici üyesidir.

Prof.Dr. Arman Çağdaş, Türkiye'yi Lazer epilasyon ile ilk tanıştıran estetik cerrahi olarak da biliniyor.

"UÇAN PROFESÖR"

Yıllar boyu gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar ve yetiştirdiği sayısız öğrencisiyle alanının en tanınmış isimlerinden olan Arman Çağdaş, aynı zamanda sırıkla atlamada Türkiye şampiyonu olmasından dolayı uçan profesör olarak da tanınıyordu. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nde yönetim kurulu üyesi olan Arman Çağdaş'ın atletizmin yanısıra surf şampiyonlukları da bulunuyordu.

YARIN EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE TÖREN DÜZENLENECEK

Vefat haberi tıp camiası ve İzmir'i yasa boğan Çağdaş için yarın (pazartesi) saat 10:00'da Ege Üniversitesi Muhittin Erel Amfisi'nde tören düzenlenecek. 

Daha sonra Alsancak Hocazade Camii'nde öğle namazına müteakiben kılınacak cenaze namazı sonrasında Arman Çağdaş'ın naaşı Işıkkent Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

Üye OlÜye Girişi