Dünyaca ünlü pop ikonu Prince yaşamını yitirdi

 

Dünyaca ünlü ABD'li şarkıcı Prince Minnesota'daki stüdyosunun asansöründe ölü bulundu.

22.04.2016
Yazı Boyutu:  
1980'li yıllara damgasını vuran 57 yaşındaki Dünyanın en ünlü pop müzik sanatçısı Prince'nin ölümü üzerine bir mesaj yayımlayan ABD Başkanı Brack Obama "Bugün dünya yaratıcı bir ikonunu kaybetti" dedi.

Prince'in sevenleri haberi alır almaz ünlü yıldızın evine akın etti. Prince'in ölüm nedeni henüz açıklanmadı. ABD'de binalar, gazetelerin birinci sayfaları ve internet siteleri Prince'in anısına saygı için renklerini değiştirdi. Öte yandan, ünlü dedikodu sitesi TMZ, grip nedeniyle 15 Nisan'da hastaneye kaldırıldığı belirtilen Prince'e, aşırı doz uyuşturucu tedavisinde kullanılan bir ilaç verildiğini öne sürdü.

57 yaşındaki sanatçının basın sözcüsü Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, stüdyoda ölü bulunan kişinin Prince olduğunu doğruladı.Polis bu sabah (21 Nisan) Prince'in aynı zamanda stüdyo olarak kullandığı evinden acil sağlık yardımı çağrısı aldıklarını açıklamıştı.
Tam adı "Prince Rogers Nelson" olan şarkıcı, 15 Nisan'da grip nedeniyle hastaneye kaldırılmış ancak kısa süre sonra taburcu edilmişti.


"Little Red Corvette", “Let's Go Crazy" ve "When Doves Cry" gibi hit şarkılarla hafızalara kazınan Prince, kariyerinin ilk adımlarını 1970'lerin sonunda attı. Ancak 1980'ler, Prince'in dünyaya damgasını vurarak ikon haline gelmesini sağlayan yıllar oldu.
Ünlü şarkıcı "Purple Rain", "Sign O' The Times" gibi çok sayıda single'la sevenlerinin gönlünde taht kurdu. "Purple Rain", ABD'de yaklaşık 13 milyon adet sattı.


Prince ayrıca söz yazarı, enstrümanist ve aranjör kimliğiyle kariyeri boyunca dünya genelinde 100 milyon satış rakamına ulaşmayı başarmıştı.

Prince bugüne kadar 30'dan fazla albüm kaydetti. 

Son albümünü "HITnRUN Phase Two"yu Aralık 2015'te çıkaran Prince, geçen haftaya kadar turnedeydi.

Prince, Rolling Stone dergisinin düzenlediği "Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı" listesinde, 28'inci sırada yer almıştı.

Acı haberi alan sevenleri Prince'in aynı zamanda stüdyo olarak kullandığı Minesota'daki evine çiçek bıraktılar.

Müzik dünyasından da isimler üzüntülerini ve başsağlığı mesajlarını internet üzerinden paylaşıyor.

Madonna: "Prince dünyayı değiştiren bir vizyonerdi." 

Aretha Franklin: "Çok büyük bir acı. Gerçek olamaz. İnanmakta zorlanıyorum." 

Katy Perry: "Dünya büyük bir sihrini kaybetti." 

Spike Lee: "Kardeşimi özlüyorum, Prince'in muhteşem bir espri anlayışı vardı." 

Boy George: "Hayatımın en kötü günü. Huzur içinde uyu Prince, ağlıyorum."

OBAMA'DAN 'PRINCE' MESAJI

ABD Başkanı Barack Obama da Prince'in zamansız kaybıyla ilgili bir mesaj yayınladı. "Bugün dünya yaratıcı bir ikonunu kaybetti" diyen Obama, açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

"Michelle ve ben, dünyanın her yanında Prince'in ani ölümü nedeniyle yas tutan milyonlarca hayranı arasındayız. Çok az sanatçı, popüler müziğin ‘sound'unu ve gidişatını onun kadar etkilemiş ya da yetenekleriyle birçok insana dokunmuştur. Çağımızın en yetenekli ve üretken müzisyenlerinden biri olarak Prince, bunların hepsini gerçekleştirdi. Funk. R&B. Rock and roll. Virtüöz bir enstrümanistti, muhteşem bir grup lideriydi ve heyecan verici bir icracıydı."

DEDİKODU SİTESİNDEN FLAŞ İDDİA

ABD merkezli dedikodu sitesi TMZ'e konuşan kaynaklar, ölümünden altı gün önce Prince, genellikle aşırı doz uyuşturucu nedeniyle durumu kritik seyreden hastaların tedavisinde uygulanan bir ilaç verildiğini öne sürdü.

Söz konusu kaynaklar, doktorların Prince'e 24 saat hastanede kalmasını tavsiye ettikleri, ancak ünlü yıldızın özel oda verilmediği için hastanede kalmadığı iddia edildi. Prince'in hastaneden ayrılırken durumunun iyi olmadığı da iddialar arasında.

Öte yandan, ünlü yıldız, çarşamba günü akşam 19:00 sularında Walgreens eczanesinde yanında çalışanları ya da arkadaşları olduğu tahmin edilen bir grup insanla görüldü. Eczaneye bu hafta dört kez giden Prince'in, zayıf ve güçsüz göründüğü belirtiliyor. 

Prince'in eczaneye neden gittiği ya da reçetesi olup olmadığı bilinmiyor. Ancak Walgreens eczane zincirlerinin kurallarına göre; Prince'in telefon numarası ve adresini bilen herkes onun için ilaç alabiliyor.

(Hürriyet)


Üye OlÜye Girişi