Dünyadaki en az feminist ulus Danimarka!

 

Bir ankete göre Danimarkalı kadınların sadece dörtte biri kendilerini feminist olarak görüyor. 23 ülkeden 25 bin kişinin katıldığı feminizm araştırmasından çıkan sonuçlar Avrupa'yı şaşırttı. Araştırmanın yapıldığı ülkeler arasında Danimarka 'en az feminist' çıktı.

11.05.2019
Yazı Boyutu:  
Dünyadaki  en özgür ülkeler arasında yer alan eşit istihdam hakları, evrensel çocuk bakımı ve gezegendeki en mutlu kadın emeklilerin bulunduğu Danimarka'nın toplumsal cinsiyete yönelik tutumlar, eşit haklar ve #MeToo hareketine ilişkin küresel bir anket araştırmasında, gelişmiş dünyadaki en az feminist ülkelerden biri olduğunun ortaya çıkması oldukça şaşırtıcı bulundu.

23 büyük ülkede 25 binden fazla kişiden oluşan YouGov-Cambridge Globalism Project tarafından yürütülen anket;  6 Danimarkalıdan yalnızca birinin kendilerini feminist olarak gördükleri, üçte birinin sokakta kadınlara ıslık çalmanın kabul edilebilir, 5'inin  #MeToo hareketinin olumsuz bir görüşüne sahip olduğunu ortaya koydu. 

Söz konusu araştırma, YouGov isimli uluslararası araştırma şirketi, Cambridge Üniversitesi’nden uzmanlar ve The Guardian gazetesinin ortaklığında yapıldı. 23 ülkeden 25 bin kişinin katıldığı feminizm araştırmasından çıkan sonuçlar, The Guardian’ın yayımladığı kadarıyla şöyle:

Danimarka’da sadece altı kişiden birisi kendisini feminist olarak görüyor. Kadınlar arasında bu oran yüzde 25’e (her dört kadından biri) yükseliyor. Bu oran, İsveç, Fransa, İtalya, İngiltere, Avustralya, ABD ve Türkiye’den düşük.Araştırmada katılımcılara, kadınlara yönelik baskı ve cinsel saldırıları ifşa eden #MeToo hareketine dair görüşleri de soruldu. Buna göre, Danimarka’da ankete katılan erkeklerin sadece yüzde 4’ü, kadınların da yüzde 8’i bu harekete olumlu yaklaştıklarını söyledi. Diğer ülkelerde ise bu oranlar yüzde 19 ile 34 arasında tespit edildi.Araştırmada, katılımcılara ‘sokakta laf atılması’na nasıl yaklaştıkları da soruldu. Danimarkalıların yüzde 30 kadar yüksek bir oranı buna karşı olmadıklarını söyledi. Bu oran Türkiye’de yüzde 5’e kadar düştü.Roskilde Üniversitesi’nden Rikke Andreassen araştırmaya dair yorumunda, ülkesinin ‘en az feminist’ ve ‘cinsel saldırıyı hoşgören’ gibi bir sonuçla çıkmasının aslında kültürel olduğuna dikkat çekti. Andreassen, Danimarkalıların kötü niyet taşımayan davranışları hoşgörme eğiliminde olduğunu söyleyerek, “Bizim kültürümüzde, eğer niyetiniz bu yönde değilse, söylediğiniz şey ırkçı veya cinsiyetçi sayılmaz. Bir kadını tutup kendinize çekebilirsiniz ama bunu ‘eğlence’ için yaptığınız sürece. Durum böyleyse, kültürel olarak o kadar da kötü bir şey yapmadığınızı düşünürüz” dedi (The Guardian)

Üye OlÜye Girişi