Dünyanın en genç kadın başbakanı Yeni Zelenda’da

 

Ankara kadar nüfusu olan ada ülkesinde 1856'dan bu yana en genç başbakan atandı

21.10.2017
Yazı Boyutu:  

Tüm dünya Avusturya'nın 31 yaşındaki yeni lideri Sebastian Kurz'u konuşurken, 4,6 milyon kişinin yaşadığı Yeni Zelanda'da 37 yaşındaki Jacinda Ardern başbakan oldu

Yeni Zelanda’da İşçi Partisi ve First Partisi, 23 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından koalisyon hükümetini kurmak için yaptıkları görüşmelerde anlaştıklarını açıkladı.

Tüm dünya Avusturya'nın 31 yaşındaki yeni lideri Sebastian Kurz'u konuşurken Yeni Zelanda'da sahneye bir 'rakip çıkardı.' Koalisyon görüşmeleri sonucu 37 yaşındaki İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern 3 yıl boyunca başbakan olacak. Böylelikle ülkeyi 1856'dan beri ilk kez bu kadar genç bir isim yönetmiş olacak.

Genel seçimde 9 milletvekili çıkararak koalisyon görüşmelerinde önemli bir yere sahip olan First Partisi lideri Winston Peters, yaptığı açıklamada İşçi Partisi ile koalisyon hükümeti konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Peters, "Vermemiz gereken bir karar vardı. Sonunda İşçi Partisi ile koalisyon hükümeti kurmaya karar verdik’’ dedi.

İki parti arasındaki varılan anlaşma uyarınca, üç yıl boyunca ülkeyi yönetecek 52. hükümetin başbakanı İşçi Partisi lideri Ardern, başbakan yardımcısı da First Partisi lideri Peters olacak.

Koalisyon hükümetine dahil olmayan 8 milletvekiline sahip Yeşiller Partisi de hükümeti dışarıdan destekleyecek.

Seçime yaklaşık 7 hafta kala İşçi Partisinin liderliğine seçilen 37 yaşındaki Ardern, kısa sürede  2014 seçimlerine göre partinin oy oranını yüzde 13 artırmayı başarmıştı.

Seçmenlerin yüzde 36.6 oyunu alarak partinin 32 olan milletvekili sayısını 46’ya çıkaran Ardern, Jenny Shipley ve Helen Clark’tan sonra ülkenin üçüncü kadın başbakanı olarak tarihe geçti.

Ardern, aynı zamanda 1856’da 37 yaşında başbakanlık koltuğuna oturan Edward Stafford’ın ardından ülkenin en genç başbakanı oldu.

Yeni Zelanda’da 23 Eylül’de yapılan seçimde iktidardaki Ulusal Parti, oyların yüzde 44.4’ünü almıştı. Önceki seçime oranla 2 milletvekili kaybeden Ulusal Parti, 56 milletvekili çıkarmıştı. Maori Partisi ve Birleşik Gelecek Partisinin seçimde milletvekili çıkaramaması üzerine Ulusal Parti, 120 sandalyeli meclisteki desteğini kaybetmişti. Başbakan ve Ulusal Parti lideri Bill English, koalisyon görüşmelerinden de sonuç alamamıştı.


Üye OlÜye Girişi