Dünyanın en geniş uçağı, en genç kadın pilota emanet

 

Dünyanın en geniş uçağı Boeing777'yi dünyanın en genç pilotu olan 30 yaşındaki Hintli Anny Divya kullanıyor.

07.09.2017
Yazı Boyutu:  
Hindistan'ın güneyindeki küçük bir şehir olan Vijayawada'dan çıkıp 17 yaşında pilotluk okuluna giren Anny Divya, 30 yaşında Boeing 777 kaptan pilotu olarak dünyada bunu başaran en genç kadın oldu.Sputnik’e konuşan Divya, cocukluğundan beri pilot olmayı hayal ettiğini ifade ederek, uzun süredir büyük gövdeli uçakları uçurmayı istediğini ve sonunda bu hedefini de gerçekleştirdiğini  söyledi. 17 yaşında Divya, İndira Gandhi Rashtriya Uran  Akademisi’ne kaydoldu.  2 yıl sonra pilot okulunu başarıyla bitiren genç kadın kısa sürede Air İndia’da işe başladı."ÇOCUKLUK HAYALİMDİ"

Pilot olana kadar birçok kişi tarafından ailesine pilot olmaması yönünde baskı yapıldığını belirten Divya, bu olumsuzluklara rağmen ailesi ve öğretmenlerinin her zaman arkasında durduğunu  ifade etti.  Divya, ‘Başta pilotluk okulunda öğrenmek benim için zordu, çünkü çok çekingendim. Ama ailemin ve güçlü yanlarımı anlamama yardım eden hocalarımın desteği sayesinde zamanla  bütün bu zorlukların üstesinden gelebildim. Öğrenimimi tamamladığımda bambaşka bir insana dönüşmüş oldum ve mezun olduktan  hemen sonra  işe alındım’ ifadelerini kullandı.Ailesinin pilot olabilmesi için büyük ücretler ödediğini söyleyen Divya,  B777'de uçmadan önce B737 tipi uçaklarda uçtuğunu söyledi. Bugünlerde 396 yolcu taşıyabilen ve dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olarak kabul edilen Boenig 777 uçağını uçuran  Divya’nın sözlerine göre,  pilotluk okuluna başlaman önce yolcu olarak uçağa hiç binmemişti.

Şimdilerde ayda 70-80 saat gökyüzünde geçiren pilot, 14-16 saat kadar uzun  süren uçuşları sık sık yaptığını ifade ederek,  "Hâlâ benim kaptan pilot olduğumu görüp 'O daha küçük bir kız, böyle büyük bir uçağı nasıl uçuracak' diye şaşıranlar var.

Bazı yolcular bana hayranlıkla  bakıyor, bazıları elimi sıkmak bile istiyorlar. Bu çok duygulandırıcı" diyerek sözlerini tamamladı.Dünyanın en geniş uçağı Boeing777'nin pilotu olan 30 yaşındaki Hintli genç kadın, pek çok zorlukla mücadele ettiğini anlatıyor.

Çocukluğundan beri pilot olmak isteyen Anny Divya (30) genç ve hedefine ulaşmak için çok çalışan bir kadın. Divya, dünyanın en geniş çift motorlu jetinin en genç pilotu olmadan önce pek çok zorluğun üstesinden geldiğini anlattı.

KULLANDIĞI UÇAĞA YOLCU OLARAK BİLE BİNMEMİŞTİ

İşin komik tarafı daha önce böyle bir uçakta yolcu olarak bile uçmamış olan Divya, 27 aylık eğitim sonrasında dünyanın en geniş uçağı olan boeing 777 nin kaptanı haline geldi. Yolcuların kendisini görünce odlukça şaşırdığını anlatan Divya, "Karşılarında bu kadar genç bir pilot görmeyi beklemeyen yolcular oldukça şaşırıyorlar. Bazıları benim elimi sıkarak tebrik bile ediyor."

Üye OlÜye Girişi