'Düşük ilacı'yla cinsel ilişki şantajı

 

İstanbul'da, doğumhaneler dışında satışı yasak olan 9 bin 520 "düşük ilacı" ele geçirildi.

13.07.2016
Yazı Boyutu:  
İstanbul polisi, doğumhaneler dışında satışı yasak olan 9 bin 520 "düşük ilacı" ele geçirildi. İnternet üzerinden satılan ilaçların, yaklaşık 1 milyon lira değerinde olduğu belirlendi. Araştırmalarda, şüphelilerin, ilaç alan kadınlara şantajla yaparak "cinsel ilişki" talep ettiği ortaya çıktı.

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Şube Müdürlüğü, internet üzerinden ilaç satan şebekelere yönelik 4 ay önce çalışma başlattı. Çalışmalarda bazı siteler üzerinden düşük ilacı satıldığı belirlendi.Ekipler, doğum hastaneleri dışında satılması yasak olan ilaçları piyasa sürenleri takibe aldı. Araştırmalarda sadece sakat bebeklerin düşürülmesi için kullanılan ilaçların tanesinin 100 liraya alıcı bulduğu tespit edildi. 

Şüphelilerin ve şebekenin belirlenmesi için teknik ve fiziki takip başlatıldı. Ara yakalamalarla, internetten ilaç satan 11 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 3 ila 10 arasında ilaç bulundu. İlaçları toplu olarak temin edenleri bulmak için çalışmalar derinleştirildi.

‘AİLENE SÖYLERİM’

Araştırmalarda internetten ilaç satan şüphelilerin, gayrimeşru olarak hamile kalan kadınlara şantaj yaptığı belirlendi. İddiaya göre, şüpheliler, satış yaptıkları kadınları bir kaç gün sonra tekrar aradı. Bir çok kadının “Ailene haber veririm, benimle de ilişkiye gireceksin” diye şantaja maruz kaldığı tespit edildi. Bazı kadınların ise 500 lira ile bin lira arasında para ödeyerek şantajdan kurtulduğu öğrenildi. Araştırmalarda 257 kadının, internet üzerinden ilaç satın aldığı da tespit edildi.

DEPO MERSİN’DE

Çalışmalar sürerken, şebekenin ilaçları B.S.’ye ait Mersin’deki bir ecza deposundan aldıkları belirlendi. Araştırmaların tamamlanmasının ardından, önceki gün 3 adrese baskın düzenlendi. İlaç deposunun sahibi B.S., depo çalışanı Yasin A. ve ilaçları İstanbul’da dağıttığı iddia edilen E.A., gözaltına alındı. Yasin A.’nın Mersin’deki adresiyle ile E.A.’nın Bakırköy’deki evinde yapılan aramalarda 9 bin 520 hap ele geçirildi. İlaçların piyasa değerinin 952 bin lira olduğu öğrenildi.

BİRİ TUTUKLANDI

Şüpheliler, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Ecza deposu sahibi B.S.’nin ifadesinde ilaçların çalındığı, bilgisinin olmadığını söyledi. İlaçları depo çalışanı Yasin A.’nın çaldığı iddia edildi. Emniyet’teki İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Yasin A., tutuklandı.
(Habip ATAM/ Sözcü)

Üye OlÜye Girişi