Duygu Asena 73 yaşında: Sevgiyle anıyoruz

 

Kadın hakları konusundaki çalışmaları ve “Kadının adı yok” gibi eserleriyle Türkiye'de kadın hareketine önemli katkılar sağlayan gazeteci-yazar Duygu Asena, 73 yıl önce bugün doğdu.

19.04.2019
Yazı Boyutu:  


Dünyanın en büyük internet arama motoru Google, Temmuz 2007’de yaşamını yitiren feminist yazar Duygu Asena'yı anmak için bir Doodle hazırladı. Google, hazırlad  Duygu Asena  Doodle'ında Ot Dergisi çizeri Benoit Hamet'in görselini kullandı. 

Duygu Asena'nın doğum günü nedeniyle, Twitter'da da #DuyguAsena  etiketiyle, çok sayıda kadın hakları savunucu paylaşımlarda bulunarak, söylemleri ve yapıtlarıyla  kadın hareketine zenginlik katan feminst yazarın 73'üncü yaşını kutladılar.

1999 yılında BBC Türkçe radyosunun yaptığı söyleşide 'Türkiye'de kadın olmayı' anlatmıştı:

Kadının adı yok” kitabıyla feminist yazında önemli bir yere sahip olan Asena,Temmuz 2006’da yaşamını yitirdi. Kadınlar ve meslektaşları Asena’yı hiç unutmadı.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nin Duygu Asena Ödülü bu yıl, Cumartesi Anneleri’ne verildi. Dernek, ödülü, 2007’den beri veriyor. Dernekten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Özellikle bir kadın direnişi olarak öne çıkan ve süren Cumartesi Anneleri’ne sunmak hem doğal hem de çok anlamlı olur diye düşündük.”

"Sen ileriyi görerek kullandın kalemini"

Gazeteci İpek Çalışlar, 19 Nisan 2016’da bianet’e yazdığı yazıda Asena'ya şöyle seslenmişti:

“Duygu’cum, demokrasi, özgürlük ve kadın-erkek eşitliği için yazdığın her satırın kıymetini bileceğiz. Rol modeli olarak genç kadınlara ve gazetecilere sanırım daha yıllarca sesleneceksin. Çünkü sen ileriyi görerek kullandın kalemini.”

"Kadınca'yla feminist söylem öne çıktı"

Asena, Kadınca dergisinin ortaya çıkışını bir söyleşisinde şöyle anlatmıştı: 

"Ortada feminist bir söylem yoktu. Kadınca'yla birlikte feminist söylem öne çıktı. Yoktu dememin nedeni şu; vardı da duyulmuyordu, çünkü basın yer vermiyordu. Ne Türkiye'deki ne dünyadakine. Kadınca dergisi çıkıp da bu kadar ilgi görene kadar hiçbir yayın, ilgi göstermiyordu.

"Kadınca'nın çıkıp satışların artmasıyla yavaş yavaş bu konular gündeme gelmeye başladı. Onun için bugün feminizm denince akla ben gelirim. Halbuki Şirin Tekeli'ler vardı. Onun yanında nefis bir akademisyen ekip vardı. Ama duyuramıyorlardı seslerini, ben duyurduğum için ben akılda kaldım. Halbuki onlar benden çok daha bilgili bu konuda."

Duygu Asena hakkında

İstanbul'da doğdu. Kadıköy Özel Kız Koleji'nde orta öğretimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitiren Duygu Asena Haseki Hastanesi Çocuk kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Evlerinde Pedagog olarak görev aldı.

1972'de Hürriyet gazetesinde yazmaya başlayan Duygu Asena, daha sonraları birçok gazete ve dergide görev aldı. 90'lı yıllarda Trt2'de "Ondan Sonra" isimli bir program hazırlayıp sunan Duygu Asena, yazarlığını da ilk kitabı "Kadının Adı Yok" ile insanlara duyurdu."Kadınca", "Onyedi", "Ev Kadını", "Bella", "Kim", "Negatif" dergilerini yönetti. Milliyet Cumhuriyeti Habertürk ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

İlk kitabı "Kadının Adı Yok" 1988'de müstehcen bulunarak yasaklandı, iki yıl süren davalar sonunda tekrar basımına izin verilen kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı. Hep çok satanlar listesine sekiz kitap yazdı, çok sayıda ödül aldı.

Duygu Asena, tedavi gördüğü hastanede beyin tümörü nedeniyle 30 Temmuz 2006 günü vefat etti. (KAZETE HABER MERKEZİ)Üye OlÜye Girişi