Duygu Asena Ödülü 'Umudum kadınlarda' diyen Sevgi Özel'e

 

PEN Duygu Asena Ödülü yazar Sevgi Özel'e verildi. Gerekçe, dil bilimine katkı olarak bildirildi.

2.03.2017
Yazı Boyutu:  
PEN Türkiye Yönetim Kurulu, PEN Duygu Asena Ödülü’nün yazar Sevgi Özel’e verildiğini duyurdu.

PEN, ödülün Türkçe emekçisi, dilbilimi ve dilbilgisi alanlarında uzman bir yazar olan Özel’e verilme gerekçesini şöyle açıkladı:

“Türkçemizin ‘selamün aleyküm’ ile ‘o.k.’ ve ‘by by’ arasına sıkıştığı; Osmanlıcanın her fırsatta yüceltildiği, ‘Türkçeyle felsefe yapılamaz’, ‘Türkçeyle düşünülmez’ savlarının ileri sürülebildiği bir ortamda PEN Duygu Asena Ödülü’nü Sevgi Özel’e vermekten kıvanç duyuyoruz. Sevgi Özel, dil üzerine yazdığı kitaplarla önce okurlara dile özen gösterilmesi gerekliğini ortaya koydu, Dil Devrimi’nin bir neferi, bir ustası oldu ve Türkçemizi sevdirdi.PEN Yönetim Kurulu, ödül gerekçesinde ise Özel’in Dil Derneği’ni kurduğu dönemden ‘Türkçe Sözlük’ü ve ‘Yazım Klavuzu’nu hazırlayış sürecine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi: “Dil üzerine onlarca kitabının yanı sıra romanları, öyküleri ve özellikle çocuk kitaplarıyla ve yazdığı binlerce makalede, yurttaşlık bilinci için kadınlara güvendi, inandı ve onlara seslendi.” Sevgi Özel’e ödülü 10 Mart Cumartesi günü Galatasaray’daki Alman Kültür Evi’nde takdim edilecek. 

Atatürk’ün mirası TDK, 12 Eylül faşist darbesi sonrasında kapatıldığında, Sevgi Özel arkadaşlarıyla birlikte Dil Derneği’ni kurdu. Dil Derneği’nin Türkçe Sözlük’ü ve Yazım Kılavuzu’nun bütün baskılarının hazırlayıcılarından oldu. Dil üzerine onlarca kitabının yanı sıra romanları, öyküleri ve özellikle çocuk kitaplarıyla ve yazdığı binlerce makaleyle ülkemizde her şeyden çok gereksinimini duyduğumuz yurttaşlık bilinci için kadınlara güvendi, inandı ve onlara seslendi. ‘Güç ve çıkar için gözü hiçbir şeyi görmeyenleri, din ve ırk farkını siyasaya araç yapanları, ancak kadınlar durdurabilir; gerçek demokrasiyi de ancak kadınlar doğurabilir; umudum kadınlarda!’ diyen Sevgi Özel’i kutluyor ve hepinizi ödül törenine bekliyoruz.”

Üye OlÜye Girişi