Dyo Resim Yarışması başvuruları başladı

 

Yaşar Topluluğu Dyo Resim Yarışması’nın bu yıl 36’ncısını gerçekleştiriyor.

01.07.2014
Yazı Boyutu:  

 

Yaşar Topluluğu Dyo Resim Yarışması’nın bu yıl 36’ncısını gerçekleştiriyor.

 

Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşlarından olan Yaşar Topluluğu’nun bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Türk resim sanatını ve yetenekli ressamları desteklemek üzere geleneksel olarak düzenlediği Dyo Resim Yarışması’nın bu yıl 36’ncısını gerçekleştiriyor.

İlk kez 1967 yılında düzenlenen ve o tarihten bu yana resim sanatının ülkemizde köklerini güçlü bir şekilde salmasını ve gelecek nesillere miras bırakılmasını hedefleyen Dyo Resim Yarışması’na bu yıl başvurular, 29 Ağustos’a kadar devam Seçici Kurulu’nda Prof. Şeniz Aksoy, Prof. Aydın Ayan, Prof.Dr.Zahit Büyükişleyen, Prof. Zafer Gençaydın, Dr. Ümit Gezgin, Yalçın Gökçebağ, Doç. Hasan Kıran, Prof. Cuma Ocaklı, Prof. Mümtaz Sağlam’ın bulunduğu yarışmada değerlendirmeler 3 Eylül – 12 Eylül 2014 döneminde sırasıyla İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir’de yapılacak.

Değerlendirme sonucunda pentür dalında seçilecek 4 eserden her birine 15 bin lira, özgün basın resim dalında 2 eserden her birine 6 bin lira ödül verilecek.

Ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserler, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Şanlıurfa ve Samsun’da sergilenecek.

Yaşar: “Resim sanatının en büyük destekçilerinden biriyiz”

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, düzenlediği basın toplantısında, yarım yüzyıla yaklaşan süreçte, sanat tarihine ve hafızalara da birbirinden ünlü ressamları ve eserleriyle kazınan Dyo Resim Yarışması’nın, özel sektörün resim sanatına verdiği en büyük desteklerden biri olduğunu vurguladı. İlk düzenlendiği yıl yarışmaya 91 sanatçının 271 eserle başvuruda bulunduğunu, 2012 yılında 35. kez düzenlenen yarışmaya ise 944 sanatçının 1.585 eserle katılım gösterdiğini belirten Yaşar, 2000’li yıllardan itibaren uluslararası boyut kazanan yarışmanın giderek artan bir ilgi görmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın İzmir’e kazandıracağı “sanat müzesi” projesinin müjdesini veren Feyhan Yaşar, Vakfın gayrümenkullerinden, Alsancak’ta eski bir un fabrikası olan ve 2013 yılına kadar Yaşar Üniversitesi tarafından kullanılan binanın bir sanat müzesi olarak hizmet vermek üzere tasarlandığını, 4700 m2 alan üzerine kurulu olacak müzede Dyo Resim Yarışması koleksiyonunun yanı sıra kilim, halı ve toprak altı eserlerin de sergileneceğini belirtti. Uluslararası sanatçıların eserlerinin İzmir’de sanatseverlerle buluşmasına aracılık edecek olan sanat müzesinde sergi alanları, dinlenme birimleri, yönetim odaları, sanat atölyeleri ve konferans salonu bulunacak.

Dyo Resim Yarışması’na 47 yılda 12.886 sanatçı ve 21.715 eser katıldı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, “Dyo Resim Yarışması’na bugüne kadar 12.886 sanatçı 21.715 eserle yarışmaya katıldı. 196 eser ödül kazanırken 2.733 eser sergilenmeye değer bulundu. 25 şehirde 127 sergi açtık, binlerce sanatsever Dyo Resim Yarışması eserlerini ziyaret etti. Bu rakamlara baktığımızda yarışmanın Türk Resim Sanatı için ne kadar büyük bir değer yarattığını görebiliyoruz. Dyo Resim Yarışması’na sanatçı ve sanatseverlerin gösterdiği ilgi, Yaşar Topluluğu’nun topluma fayda sağlayan bir etkinlik yaptığının da önemli bir göstergesidir” diye konuştu.

Sosyal faaliyetlerin ekonomik faaliyetlerin gölgesinde kalmasını engellemek amacıyla Dyo Resim Yarışması, 1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim Vakfı tarafından iki yılda bir düzenleniyor. İlk yıl yarışma ve ödüllendirme yapılırken; ikinci yıl, ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserler Türkiye genelinde belirlenen şehirlerde sergileniyor. Böylece sanatseverler Türk resim sanatının gelişimine büyük katkı sağlayan bu yarışmanın kazanan eserlerini görme imkânı buluyor.

 

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi