Edep yasaları geliyor

 

Alkollü içki reklamı yasaklanacak, Yeşilay Fuhuşla da mücadele edecek

11.05.2013
Yazı Boyutu:  

 

Başbakan Erdoğan'ın kamuya mal ettiği "Edep yahu edep" önümüzdeki günlerde Meclis tatile girmeden yasa olarak hayata geçecek. Yasa  gençliği dizayn etmek için birçok yasağı içeriyor.

 
 
AKP Hükümeti'nin, TBMM yaz tatiline girmeden önce yasalaştırmaya karar verdiği "Edep" torba tasarısında içki reklamlarının yasaklanmasının yanında siggara yasağı ile ilgili yeni düzenlemeler ve Yeşilay'ın  Fuhuş'u engellemeye yönelik yaptırımlarda yer alacak.
 
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk sinyallerini verdiği düzenleme, Ak Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklif yasalaşırsa alkollü içkilerin ve üreticilerinin her ne surette olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamayacak. Alkollü içkiler, her ne amaçla olursa olsun teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz, indirimli veya yardım olarak dağıtılamayacak. Çocuklar alkollü içkilerin üretimi, pazarlanması ve satışında çalıştırılamayacak. Alkollü içkiler, ancak izin verilen yerlerde satılacak, ancak buralarda alkollü içki içilemeyecek, eğitim, spor ve sağlık kuruluşlarına ait tesislerde satılamayacak.
 
DIŞARDAKİ MASALAR NE OLACAK?  
 
Alkollü içkiler, tüketim izni verilen yerlerde açık olarak tüketilecek ve bu yerlerde dışarıda tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak. Alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde, bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemeyecek. Alkollü içkilerin ambalajları üzerine zararlarını belirten uyarılar konulacak. Uyarı yazısı olmayanlar satılamayacak. Alkollü içkilerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici her türlü işareti alkolsüz içecekler ve sair ürünlerde; alkolsüz içecek ve sair ürünlerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici her türlü işareti de alkollü içkilerde kullanılmayacak. Ürünlerin üzerinde alkol oranlarına yer verilecek ve bu uyarı tüketicilerin kolaylıkla okuyacağı şekilde yazılacak.
 
OTOYOLLARDA SATIŞ YASAĞI
 
Konaklama yerleri hariç olmak üzere otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkol satışı yapılamayacak, tüketimine izin verilmeyecek. Alkollü içkilerle ilgili düzenlemelere uymayanlara, 10 bin liradan 200 bin liraya kadar ceza verilecek. Alkollü içkilerin satış ve tüketimine yönelik ticari faaliyetler, ancak mahalli amirin izni ile icra edilebilecek. İzinsiz işletmeler kapatılacak. Bu ürünler otomatik makinelerle, telefon, TV ve internet gibi iletişim araçları aracılığıyla satılamayacak, tüketicilere kargo yoluyla gönderilemeyecek.
 
AÇIK ALANLARA SİGARA AYARI
 
Sigaraya uygulanan yasaklar nargile için de geçerli olacak. Ayrıca açık alanlarda sigara içilmesine yönelik yeni düzenlemeler yapılacak. Açık alanlardaki işletmelerde sigara içilen ve içilmeyen bölümler birbirinden ayrılacak. Bir lokantanın bahçesinde sigara içilen masalar ile içilmeyen masalar birbirinden uzakta olacak.
 
YEŞİLAY 'FUHUŞ'LA DA SAVAŞACAK
 
Sağlık Bakanlığı bünyesinde, merkezi Ankara’da bulunan “Türkiye Yeşilay Cemiyeti” adı altında vakıf kurulacak. Bu amaçla vakıf için bakanlık bütçesinden 10 milyon lira aktarılacak. Bu vakıf, içki, uyuşturucu ve sigara bağımlılığı gibi toplum ve gençliğin, beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında kumar, fuhuş, internet ve ekran bağımlılığı gibi gençliğe ve topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek için çalışacak.
 
KURAN KURSLARINA YENİ GELİR KAPISI AÇILACAK
 
Teklife konulan başka bir hükümle de Diyanet İşleri Vakfının, camilerin altındaki dükkanlardan elde ettiği gelirler, sadece cami ve mescit yapımında değil, Kuran kurslarının yapımında, yurt ve pansiyonların açılmasında ve her türlü ihtiyaçta kullanılacak. Teklifte, Diyanete bağlı Kuran kursları ifadesi kullanılmadı. (hürriyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi