Efes Antik Kenti'ne deniz projesi ihaleye çıkıyor

 

Efes limanından 2.500 yıl içinde yaklaşık 9 kilometre çekilen deniz yeniden antik kentle buluşturulacak. İlk ihaleye 19 Ekim Perşembe günü çıkılıyor

17.10.2017
Yazı Boyutu:  
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Selçuk'daki Efes Antik Kentini denizle buluşturmak için düğmeye bastı. Antik kente denizi götürecek projenin ilk etapı için ihale 19 Ekim’de yapılacak.Başbakan Binali Yıldırım’ın “35 İzmir Projesi” arasında yer alan Efes’e açılacak “Antik Kanal” için düğmeye basıldı. Proje ile Efes limanından 2.500 yıl içinde yaklaşık 9 kilometre çekilen deniz yeniden antik kentle buluşturulacak.

İLK ETABIN BİR YILDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

UNESCO Dünya mirası listesinde de yer alan Efes Antik Kenti’nin ününe ün katacak projenin ilk etabını, 6.130 metre uzunluğundaki kanalın girişindeki 600 metrelik bölüm ile yat limanı kapsıyor. Projenin ilk etabının planlamalara göre bir yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.


PROJE TARİHİ DOKUYA ZARAR VERMEYECEK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, ihaleye çıkacak olan projenin tarihi dokuya zarar vermeden büyük bir titizlikle yürüyeceğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “İki etaplı projenin ilk etabında yatların girişini sağlamak için Pamucak sahiline 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde giriş kanalı yapılacak. Teknelere kısa süreli park imkanı sağlayan yat limanın boyu 250, eni ise 100 metre genişlikte olacak” dedi.

SİT ALANI BÖYGEYE 1620 KAZIK ÇAKILACAK

İlk etap için tabii sit alanı olan bölgeye 1.620 adet kazık çakılacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Giriş kanalının duvarları tarihi dokuya uygun şekilde yöresel dikdörtgen kesme taş bloklarla kaplanacak. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın “35 İzmir Projesi”nin en prestijlilerinden olan Efes Antik Kanal Projesi” ile antik kenti tam 2.500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacağız” değerlendirmesinde bulundu.Üye OlÜye Girişi