Ege Üniversitesi kampüsünde ormana Millet Bahçesi

 

İzmir’e Sahip Çık Platformu, Ege Üniversitesi Kampüsü içindeki ormanlık alanda yapılması planlanan Millet Bahçesi’ne tepki gösterdi.

24.05.2019
Yazı Boyutu:  
Ege Üniversitesi'ndeki, 'Millet Bahçesi' projesine tepki İzmir’e Sahip Çık Platformu, Ege Üniversitesi Kampüsü içindeki ormanlık alanda yapılacağı söylenen Millet Bahçesi’ne tepki olarak üniversite önünde basın açıklaması düzenledi. 

İzmir'de sendika,meslek örgütü ve kent konseylerinin de içinde yer aldığı 35 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu İzmir’e Sahip Çık Platformu, dün Ege Üniversitesi Kampüs girişinde  basın açıklaması yaptı.

Platform adına basın metnini okuyan TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer kamusal alan olan Ege Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi'nin taşınması, üniversite içindeki bazı alanların TOKİ’ye devredilmesi ve son olarak da orman statüsündeki bir alanın Millet Bahçesi’ne dönüşeceği yönündeki haberlere tepki göstererek “Ege Üniversitesi kamusal bir alandır ancak görülmektedir ki kamudan uzak plan ve projeler hayata geçirilmek isteniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, eğitim ve araştırma amacıyla üniversiteye tahsis edilmiş fakat henüz kullanılmamış olan boş arazilerin masaya yatırılıp bunların Bakanlığı’nın göstereceği bir yol haritasıyla yapılacak master plan çerçevesinde değerlendirilmesinden söz edilmesi, bu arazilerin üniversite yönetimlerince sermayeye sağlanan rant amaçlı plan değişikliği ve örtülü satışın bir türü olan uzun dönemli (29-49 yıl) kiralama yoluyla elden çıkarılma olasılığını akla getirmektedir. Bölgede daha önce yapılmış olan Forum Bornova AVM, Bilfen Okulları, Tevfik Fikret Okulları, Kipa (MİGROS) Bornova, Egeyurt Özel Öğrenci Yurdu (Rezidans), Anemon Oteli, EÜ Cami ve Külliyesi gibi sermayeye sağlanan parasal ve siyasi rantlar, bu olasılığı güçlendirmektedir” diye konuştu.

‘EÜ ORMANI’NIN PAHA BİÇİLMEZ ETKİSİ YOK EDİLECEK’

EÜ ormanının imar planlarında, imara yasaklı bölge olarak tanımlandığını, tüm ağaçların koruma altına alındığını, alanın herhangi bir yapılaşmaya konu edilmemesi gerektiğini vurgulayan Kocaer, “Çeşitli tür aktivite mekânları ve yapılar yapabilmek için, bu koruluğun en az yarısı büyüklüğünde bir alanda binlerce ağacın kesilerek seyreltme yapılmasının gerekeceği ve bu durumun EÜ Ormanı’nın iklim ve hava kirliliği gibi çevresel etki faktörlerine olan paha biçilmez olumlu etkisini yok edeceği açıktır” uyarısında bulundu.


Üye OlÜye Girişi