Ege'de Karaburun açıklarında 6.2 şiddetinde deprem

 

İzmir'de büyük korku ve panik yaratan depremin Ege Denizinde Karaburun açıklarında Midilli yakınlarında meydana geldiği açıklandı. Depremin 6.2 şiddetinde olduğu tahmin ediliyor.

12.06.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir'in  Karaburun ilçesinin 23 kilometre açığında Ege Denizi'nin 7 bin metre derinliğinde saat 15.28  sıralarında meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem 10 saniye sürdü. 


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre Ege Denizi açıklarında bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıklayan Kandilli, kısa süre sonra bu bilgiyi revize ederek 6.0'a çekti.

Midilli adası ile Karaburun'un arasında denizin 7 km altında gerçekleşen depremin merkez üssü, İzmir'in Karaburun ilçesine 23 km, Yunanistan'ın Uzo başkenti Plomari'ye ise 16 km mesafede. Atina Jeofizik Enstitisü depremin merkezinin Midilli  adasına 10 kilometre olduğunu şiddetini 6.1 olarak bildirdi. İzmir ve kuzey çevresinde çok şiddetli hissedilen, Balıkesir, Manisa, Bursa ve İstanbul'da da hissedilen depremden sonra  4.9 ve 4.2 şiddetinde iki ayrı artçı deprem daha meydana geldi. 

İstanbul'dan İzmir'e kadar tüm kıyı şeridi boyunca hissedilen depremde ilk bilgilere göre can veya mal kaybı yok. Bazı kentlerde vatandaşlar korkuyla kendilerini sokağa atarken, Midilli adasında da benzer görüntülerin yaşandığı belirtiliyor. AFAD başkanlığında kriz masası oluşturuldu. AFAD Karaburun ve Dikili'de keşif yapıldığını ve bölgeye 240 çadırın gönderildiğini açıkladı. 


Karaburun Kaymakamı: Can ve mal kaybı yok

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, Karaburun'da kendilerine ulaşan can ve mal kaybı olmadığını aktararak "Çok güçlü bir depremdi. Emin olun bulunduğumuz binanın yıkılacağını sandık. 10 saniye kadar sürdü. Çok şükür herhangi bir sıkıntı olmadı. İlçemizdeki konutlarda şu an itibarıyla herhangi bir problem yok. Ancak arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar bize ulaşan bir can kaybı yok. Tedirginlik hakim. Halkımız da bu ani durumla baş etmeye çalışıyor, sokağa döküldüler. Onlar da tedbirli şekilde hareket ediyorlar" dedi. Karaburun'da üçüncü deprem

6.0'lık sarsıntının ardından aynı bölgede 4.9 ve 4 şiddetinde 9 ayrı sarsıntı daha hissedildi.Midilli'de bazı binalar yıkıldı

Ege Denizi'nde meydana gelen 6.2 şiddetindeki depremde Yunanistan'da bazı eski binalar yıkıldı.
Yunanistan'ın Midilli Adası 6.2 şiddetindeki depremle sallandı. Depremin Midilli'nin Plomari bölgesinin 15 kilometre güneydoğusunda meydana geldiği ifade edildi. Atina Üniversitesi Sismoloji Laboratuvarı tarafından yapılan açıklamada ise depremin 6.1 şiddetinde olduğu ifade edildi. Deprem nedeniyle bazı eski evlerin çöktüğü, kısa süreli panik yaşandığı kaydedilirken, can kaybının olmadığı bildirildi. Yunan radyosu ise vatandaşların evlerini terk ederek sokaklara akın ettiğini duyurdu.
Deprem İzmir, Muğla, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul'da da hissedildi.Başka depremleri tetikler mi?

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, "Öncelikle ülkemiz bir deprem bölgesi, ikişer üçer yıl arayla bu tür 6 büyüklüğündeki depremlerin Türkiye'de olması normal. Bu Karaburun açıklarında denizde olan bir deprem. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul'da gerekse Atina'da hissedildi. İvmesi de önemli. Karaburun'dan kıyıdan ne kadar uzak olması da önemli. Çünkü bütün bunlar hasarı belirleyen faktörler. 6.5 büyüklüğündeki depremlerin artçıları bir yıl sürer. 5.3'e kadar artçı depremler olabilir. Bir yıl içinde sayıları ve şiddeti azalır. Vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri gerekiyor. Bu deprem tsunami üretecek bir büyüklükteki deprem değil. Marmaris Köyceğiz açıklarındaki depremler tsunamiyi tetikleyen depremlerdir. Bir tsunami korkusu olmaması gerekir. Bu deprem ancak civarındaki fayları tetikleyebilir. Başka büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi gerekir" dedi.
 (Fotoğraflar: HaberTürk)
Üye OlÜye Girişi