Eğitim emekçileri yarın okullarda taleplerini açıklıyor

 

KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, yarın saat 10'da okullarda gerçekleştirecekleri etkinlikle asla vazgeçmeyecekleri talep metnini okuyacaklar.

16.06.2019
Yazı Boyutu:  
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen)'in resmi internet sitesinde yer alan ve yarın sendikanın örgütlü olduğu tüm işyerlerinde saat 11'de okunacak talep metni şöyle:

"Az sonra hep beraber Milli Eğitim Bakanı’nı dinleyeceğiz. Sayın Bakan, çok büyük olasılıkla, sorunlarımıza ve taleplerimize çok değinmeden, öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli ve değerli olduğundan söz edecek. Bu yıl çokça duyduğumuz, ”Bir eğitim sistemi ancak öğretmenleri kadar ileridir.” cümlesini yeniden işitmemiz mümkün.

Bizler, sözde değil gerçekten öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine değer verilmesini istiyoruz. Öğretmenlik mesleğinin statüsünün geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Ekonomik ve özlük sorunlarımızın acilen çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Başarılı ve başarısız öğretmen olarak ayrıştırılmak istemiyoruz. Öğretmenlere dönük, son dönemde iyice artan, şiddetin engellenmesi için gerçekçi ve geçerli önlemler alınması gerektiğini düşünüyor ve bu sorunun acilen çözülmesi için kamuoyunu sürekli uyarıyoruz.Değerli arkadaşlar,

Sayın Bakan bize seslenmeden gelin biz ona hep beraber taleplerimizi iletelim ve bu konularla ilgili neler yapacaklarını soralım:

Biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmenler olarak;

1.Sözleşmeli, ücretli öğretmen olmaz. Tüm öğretmenlerin kadrolu istihdam edilmesi gerekir.

2.Tüm eğitim emekçilerinin ek göstergesi 3600’e yükseltilmelidir.

3.Eğitime hazırlık ödeneği ayrımsız tüm eğitim emekçilerine yılda iki defa, bir maaş tutarında ödenmelidir.

4.Ek dersler için ödenen ücret artırılmalıdır.

5.İş güvencemizi ortadan kaldıracak, çalışma koşullarımızı ağırlaştıracak ve öğretmeni uygulayıcı konumuna indirecek bir meslek kanununu kabul etmiyoruz.

6.Öğretmenleri başarılı-başarısız olarak ayrıştıran Öğretmenler Günü Genelgesi geri çekilmelidir.

7.Artan oranlı vergi dilimi uygulamasından vazgeçilmelidir.

Üye OlÜye Girişi