Ekim'de enflasyon yüzde 25,24 ile son 15 yılın zirvesinde

 

Enflasyon Ekim ayında, son 15 yılın rekorunu kırdı, artış yüzde 25,24 seviyesine yükseldi.

05.11.2018
Yazı Boyutu:  
Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 25,24 seviyesine yükselerek 2003'ten bu yana gördüğü en yüksek düzeye ulaştı. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 23,5 seviyesinde bulunuyor.

Reuters haber ajansının yaptığı piyasa anketinde yıllık enflasyonun Eylül ayındaki seviyesi olan yüzde 24,5'te kalması bekleniyordu.Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, enflasyon aylık bazda ise yüzde 2,67'lik artış kaydetti.

Enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte Dolar/TL 5,45'e doğru hareketlense de ardından 5,43 seviyelerine geri çekildi. Kurda işlemler sınırlı değişimlerle devam ediyor.

Ana harcama grupları bazında bakıldığında ev eşyası fiyatları yıllık bazda yüzde 37,92'lik artışla en hızlı yükselişi kaydetti.
Enflasyon sepetinde en büyük ağırlığa sahip olan gıda fiyatlarında yaşanan yıllık artış ise yüzde 29,26 olarak gerçekleşti.Yİ-ÜFE'de sınırlı gerileme

Eylül ayında yıllık bazda yüzde 46'yı aşan Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) artışı, Ekim'de yüzde 45,01 olarak gerçekleşti.

Aylık bazda üretici enflasyonu ise yüzde 0,91 oldu.

ÜFE'deki artışın öncüsü ise enerji fiyatları oldu. Üreticilerin enerji maliyetleri Ekim ayında yıllık bazda yüzde 81,61 artış gösterdi.

Ara malı fiyatlarındaki yıllık bazda artış ise geçtiğimz ay yüzde 48,59 oldu.'Çok daha kötü olabilirdi'

Enflasyon verisini yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda değerlendiren Londra merkezli BlueBay varlık yönetimi şirketi gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, 'Ekim enflasyon verisi çok daha kötü bir tablo ortaya koyabilirdi' dedi ve ekonomi yönetiminin derin bir nefes aldığını söyledi.

Ash yorumunda, Türkiye'nin ciddi bir sert inişe doğru ilerlediğini ifade etti ve 2019'da negatif büyümenin olası olduğunu vurguladı. Ancak Ash'e göre enflasyonun hız kesmesi Merkez Bankası'nı ekonomi yavaşlarken faiz artırma zorunluluğundan kurtarabilir. (BBCTürkçe)


Üye OlÜye Girişi