Elazığ'da depremde can verenlerin sayısı 36'ya çıktı

 

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 36'ya çıktı.

26.01.2020
Yazı Boyutu:  
Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 24 Ocak'ta saat 22.55'de meydana gelen 6,8 büyüklüğünde depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 36'ya yükseldi. 

Toplamda 30 bina yıkılırken, ilk tespitlere göre; 72 binanın yıkıldığı, 514’ünün ağır hasar aldığı ve 409’unun az ve orta hasarlı olduğu aktarıldı.  Elazığ'daki deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleriyle enkazdan sağ çıkarılan kişi sayısı 45’e yükseldi.

Depremin etkili olduğu Malatya ve Elazığ'da hayatını kaybedenlerin sayısı 36'ya yükseldi. Enkaz altında ise halen 5 kişinin olduğu ifade edildi. 

Elazığ Sivrice merkezli deprem, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun'da da hissedildi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY'DAN AÇIKLAMA

Bölgeye giderek çalışmaları inceleyen Fuat Oktay, "Son derece profesyonel bir çalışmaya sahada şahit olduk. Sadece teknik anlamda değil insani anlamda da buna dahil" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, "Sürsürü Mahallesinde 6 vatandaş enkaz altında. Halen umut saatleri içerisindeyiz. Onları da sağ salim çıkaracağımıza inanıyorum. AFAD yönlendirmesi olmadan bölgeye yardım yollanmamalı. AFAD ve bakanlıklardan valiliğe nakit akışı sağlanmıştır. İhtiyaç duyacak ailelere nakit yardımı da sağlanacaktır" açıklamasını yaptı. 

Bakan Kurum, "500 kişilik ekiple hasar tespit çalışması yürütülüyor. Riskli binalar için köklü dönüşüm projesi başlatacağız.

Acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon yapı var" ifadelerini kullandı.
Üye OlÜye Girişi