Elektrikli Reno Sonbahar da yollarda

 

Renault nun elektrikli araçları Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E. test sürüşü için İstanbul yollarında deneniyor

7.04.2011
Yazı Boyutu:  

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli7_eko_elektrikli_reno_yollarda.jpg Fluence in ilk test sürüşlerine katıldı.

Sonbaharda Türkiye’de satışa sunulması beklenen Renault Fluencce ZE’nin ve Kangoo Express Z.E.’nin dün santralistanbul’da test sürüşlerine başlandı.

Önceki gün basın mensuplarının davet edildiği test sürüşüne önümüzdeki günlerde devlet görevlileri, sivil toplum kuruluşları, belediye yetkilileri davet edilecek. Araç, Beyazıt, Oktay Kaynarca, Azra Akın, Tülin Şahin gibi ünlülere trafikte test ettirilecek.

5 YILDA 30 BİN ARAÇ SATILIR

Test sürüşüne katılan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Türkiye’de üretilecek elektrikli Fluence için bugüne kadar Avrupa genelinden 3 bin adet, Türkiye’den ise 600 civarında sipariş aldık” açıklamasını yaptı.

Dizel otomatik Fluence’ın fiyatının 26 bin euro seviyesinde olması hedefleniyor. 2016’da dünya genelinde 3 milyon, 2020’de ise 6 milyon adet elektrikli araç satılmasını öngördüklerini belirten Aybar, Türkiye tahminlerinin ise 5 yıl içinde 30 bin elektrikli araç satışı olduğunu anlattı.

Elektrikli araçların önemli bir tasarruf sağladığını ifade eden Aybar, şunları söyledi:

“Benzinlide 30 lira, dizelde 20 liraya gidilebilen 100 kilometre mesafe elektrikli araçla 2.5 liraya gidilebilecek. Elektrikli Fluence’in 185 kilometrelik bataryası 4.5 liraya doldurulacak. Bu işlem gece yapılırsa elektrik faturası 100 kilometre için 1.5 lira, 185 kilometre için de 2.5 liraya düşecek.”

ARAÇ ŞARJI İÇİN 3 ALTERNATİF

Standart şarj: Geleneksel bir prizle evdeki elektrik şebekesinden veya profesyonel bir elektrik şebekesinden gerçekleştirilecek. 6 ila 8 saat sürüyor.
Hızlı şarj: 30 dakikada yüzde 80 şarj.
Batarya değiştirme istasyonu: Özel bir istasyonda batarya değişimi yapılacak.


Üye OlÜye Girişi