Elif Şafak: Pedofiliyi savunmam mümkün değil

 

Türkiye'nin önde gelen yazarlarından Elif Şafak Mahrem romanında çocuk tacizlerini savunduğu iddialarına yanıt verdi.

04.06.2019
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe'ye  bir röportaj veren, Türkriye'nin  kitapları ençok satan yazarları arasında yer alan Elif Şafak, son kitabı Mahrem'de bazı ifadelerin 'çocuk tacizi ve pedofiliyi özendirdiği' iddiasıyla,sosyal medyadaaleyhinde kampanya yürütülmesine tepki gösterdi.

Bu tür 'linç kampanyalarının' sonunda sansür ve otosansüre yol açabileceği kaygısını da dile getiren Yazar Elif Şafak,  ''Okumadan ileri geri laflar sarfediyorlar. Ben edebiyatçı olarak kurbanın yanında yer alıyorum, onun gözünden anlatıyorum. Pedofiliyi savunmak söz konusu değil' diye konuştu.

Elif Şafak, bir hayat kadını olan 'Tekila Leyla'yı, toplumun 'ötekileştirdiği' kesimlerin kurduğu dostluğu ve İstanbul'u anlattığı '10 dakika 38 saniye' adlı son romanını da "Türkiye'nin yalnızlaştırdığı bir kadının hikâyesi" olarak anlattı.

"TÜRKİYE'DE KELİMEYLE İŞTİGAL EDEN HERKES ÇOK ZOR BİR ORTAMDAN GEÇİYOR"

Yazar Elif Şafak, Türkiye'de gazeteci, sanatçı, yazar ve akademisyenler için hayatın zorlaşmasını değerlendirirken "Çünkü çok büyük bir antidemokratik, hukuksuzlukların, haksızlıkların yaşandığı bir tünelden geçiyoruz biz" dedi.

Şafak, "Kelimeyle iştigal eden herkes için çok zor ortam. Musa Kart gibi önde gelen çizerlerimizden, sanatçılarımızdan biri yeniden hapse atılabiliyorsa, bütün sanatçılar için ortam çok zor" görüşünü dile getirdi.

İktidardaki ilk yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne destek verdiği gerekçesiyle zaman zaman eleştirilen Şafak, "Bu parti iktidara ilk geldiği zaman demokratik reformlar vadederek geldi ve o vaatlerin her biri de önemliydi. O dönemki söylemle daha sonra yaşadığımız şey arasında muazzam bir fark var" diye konuştu.

'EKREM İMAMOĞLU'NA BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILDI"

Türkiye'de sivil toplumun ve basın özgürlüğünün zayıflamasıyla demokrasinin 'yalnızca seçim sandığında' arandığını ifade eden Şafak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesinin de CHP adayı Ekrem İmamoğlu'na 'büyük bir haksızlık olduğunu' söyledi:

"Geriye bir tek seçim sandığı kaldı, şimdi o seçimler de iptal ediliyor. Dolayısıyla ben büyük endişe duyuyorum, üzüntü duyuyorum. Ve sanatçılar olarak konuşmamız gerektiğini düşünüyorum."


Elif Şafak'ın Türkiye siyaseti ve kendisine dönük eleştirilere ilişkin BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladığı mülakatın tamamı
BBC Türkçe Youtube sayfasından izlenebilir.

Üye OlÜye Girişi