Elif Şafak: Türkiye'de erkek egemenliği güçlendi

 

Türkiye'nin önemli kadın yazarlarından Elif Şafak; Alman Der Spiegel dergisine konuştu

8.12.2015
Yazı Boyutu:  
Yazar Elif Şafak, Alman Der Spiegel dergisine konuştu. Türkiye’de demokrasinin sallanmakta olduğunu söyleyen Şafak, Dündar ve Gül’ün tutuklanmalarını hatırlatarak “basın özgürlüğü tehlike” dedi.

Yazar Elif Şafak, Almanya’nın haftalık dergisi Der Spiegel’e verdiği röportajda, “Yanlış bir kelimenin kişiyi mahkemede buluşturacağı bir ülkeden geliyorsunuz. Düşündüğünüzü söyleyip yazabiliyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Her yazar, şair ve gazeteci yazdığı bir kelimenin, tweet veya retweet’in kendisini sanık veya medyada yargılanır duruma getireceğini bilir. Hatta cezaevini boylayacağını hesap eder. Yazdığımız her şeyin arka planını düşünmek zorundayız. Bunun etkisinde kalmıyorum diyene inanmam. Hiç kimse kendisini bu baskılanma ortamından uzak tutamaz.”

‘Gülmeyi unuttuk’

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklandıklarını hatırlatarak, Türkiye’de basın özgürlüğünün tehlike altında olduğunu dile getiren Şafak, “Sorun sadece tutuklanma ve mahkemeler değil, onunla birlikte yaşanan sıkıntılardır. Eskiden politikacılar ve iktidardakilerle dalga geçilebilirdi. Bugün gülmeyi unuttuk” dedi.

‘Erdoğan kutuplaştırıcı’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ‘otoriter ve kutuplaştırıcı bir politikacı’ olarak değerlendiren Şafak, şunları söyledi: “Türk toplumu ‘baba’ kavramına çok önem veriyor. Bu ailede başlar. Okulda, sokakta, hatta futbolda ve politikada devam eder. Sorun toplumumuzun erkek egemenliği üzerine şekillenmesi ve agresif olması.

Bu, Erdoğan hükümetiyle daha da güçlendi. O, yeni Türkiye tarihinde en çok kutuplaştıran politikacıdır.” Erdoğan’ın amacına ulaşmak için her şeyi yapabileceğine inandığını belirten ünlü yazar, “Türkiye demokrasiyle yönetilmiyor mu?” sorusuna ise “Tabii ki Türkiye tipik otoriter bir ülke değil. Serbest seçimlerin yapılması önemli. Ama Türkiye’de liberal ve oturmuş bir demokrasiden öte sallantıda olan bir demokrasiden söz etmek mümkündür. Çünkü her an yıkılabilir” karşılığını verdi.

(Cumhuriyet)


Üye OlÜye Girişi