Emekçi Kadınlar'dan 8 Mart çağrısı

 

Emekçi Kadınlar, 8 Mart'ta istanbul'da Taksim'de,İzmir'de Konak'ta yürüyecek

01.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü son yıllarda Taksim İstiklal Caddesi'nde yaptığı yürüyüşle kutlayan, emekçi kadınları mücadeleye ve örgütlenmeye çağıran EKA (Emekçi Kadınlar)  8 Mart Cuma günü  İstanbul'da akşam saat 19.00'da Taksim Tünel Meydanı'nda toplanarak Taksim Tramvay Durağı'na , İzmir'de ise Konak Pier önünde toplanarak meşalelerle Konak Alanı'na yürüyecekler.
 
EKA,'dan yapılan çağrı mesajında şöyle denildi:
 
"Ezilen, Sömürülen, Yaşamdan Kovulan, Emekçi Kadınlar;
Kadın olmanın, işçi olmanın, emekçi olmanın getirdiği tüm sorunlarımız için harekete geçelim, sokağa çıkalım...
 
Bu sistemin yarattığı tüm insanlık dışı uygulamaları ortadan kaldırabilmek için, kadın cinayetlerine dur diyebilmek için ayağa kalkalım...
8 Mart 1857'de Amerika’da Chicagolu dokuma işçisi kadınlar çalışma koşullarını düzeltmek, çalışma saatlerini azaltarak ücret artışı sağlamak için iş bırakıp greve gittiler ve fabrikayı işgal ettiler. Sermaye sahiplerinin bu greve cevabı çok sert oldu. Fabrikayı ateşe verdiler. Onlarca kadın işçi yakılarak katledildi.
 
1910’da II. Enternasyonal'de (Uluslararası İşçi Birliği) kadın öncü Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart’ın “Emekçi Kadınların Mücadele Günü” olması kararlaştırıldı.
 
Bu tarihten sonra 8 Mart kapitalist sisteme karşı başkaldırı ve savaş günü olmuştur.
 
8 Mart, emekçi kadınların, yoksul kadınların ve işçi kadınların artık eski kölelik sistemine boyun eğmeyeceklerinin ve bu sisteme savaş açtıklarının ifadesidir.
 
Sermaye sahiplerinin sistemi olan bu sistem büyük bir hızla çöküyor. Bu çöküş, işçi ve emekçiler için daha fazla yoksulluk ve sefalet, yoksul Kürt halkı için katliamlar, tutuklamalar, Alevi halkına karşı asimilasyon, Suriye halkına karşı savaş çığırtkanlığıyla karşımıza çıkıyor.
 
Bütün bu saldırılara karşı son dönemde yapılan eylemler, kadınların eskisi gibi dört duvar arasında kaderlerine boyun eğmediklerini gösteriyor. Kadınların, sokakta eylemde daha çoğunlukta yer aldıklarını hatta yaşamın kendisinde olduğu gibi eylemlere yön verdiklerini gösteriyor.
 
Tahrir Meydanı'nda toplanan kadınların “devrimde biz de varız” dediklerini gördük.
 
Biz kadınlar bugünü olduğu gibi geleceğimizi de kurmak için yola çıkıyoruz. Düşmanımızın işsizliğe ve yoksulluğu mahkum edilen erkek emekçiler olmadığını bilerek birlikte yürüyoruz...
 
Bizi birbirimizden kopartmaya, birbirimize düşman etmeye çalıştıklarını görüyor, her geçen gün birbirimize daha da kenetleniyoruz. Sermaye sahiplerinin yok etmeye çalıştığı kadınıyla, erkeğiyle, işçisiyle, emekçisiyle, yoksul Kürt halkıyla, Ermeniler, Aleviler ve ezilen tüm kesimleriyle birlikte sosyalizmi, kendi sistemimizi kurmaya yürüyoruz. Bizim mücadele birliğimizi hiç bir düşmanlık aldatmacası yenemez. "
 
 

Üye OlÜye Girişi