Emekli çalışanlara 'Çift dikiş' yok, bakan ve yardımcılarına var

 

Erdoğan vatandaşlar için 'Çift dikiş olmaz' demişti ancak bakanlar ve yardımcıları iki maaş birden alacak.

29.12.2018
Yazı Boyutu:  
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların daha önce kazanılmış emeklilik maaşları kesilmeyecek. Yani mevcut cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar hem emekli maaşı hem de kendi maaşlarını alıp çift dikiş yapabilecekler.

Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda emeklilikte yaşa takılanlar için "Erken emekli olacak gidecek başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz" ifadelerini kullanmıştı. Ancak dün resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlar çift dikiş yapabilecek.

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, dün Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararname Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve 16 bakanın hem görevleri gereği maaşlarını hem de emekli maaşlarını alabilmeleri sağlandı.

Bakan yardımcılarına da çifte maaş

Daha önce bakan yardımcıları için yapılan düzenlemedeki tereddütler de dünkü kararname ile giderildi. Eylül 2018’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bakan yardımcısı olarak atananların emekli maaşlarının kesilmeyeceği düzenlenmişti. Ancak bakan yardımcısı olarak atandıktan sonra emekli maaşına hak kazananların durumu belirsiz kalmış, kesintiyle gidilmişti. Dün yapılan düzenleme ile bakan yardımcısı olarak atandıktan sonra görevine devam ederken emekli maaşı hakkı kazananlara çift maaş bağlanabilecek.

Erdodğan: Böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirme hakkımız var mı?

TBMM Genel Kurulu'nda İYİ Parti, emeklilikte yaşa takılanlara yönelik araştırma önergesinin görüşülmesine dair grup önerisi  vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Erken emekli olacak gidecek başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan mağduriyeti 'yük' olarak tanımlayan Erdoğan, aynı konuşmasında "Bizim böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirme hakkımız var mı? Erken emekli olacak gidecek başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz" şeklinde konuşmuştu.

Üye OlÜye Girişi