Emekli polis bipolar hastası kızını uyurken öldürdü

 

Emekli Başkomiser Kemal A., bipolar bozukluğu olan kızını öldürdükten sonra polise teslim oldu, 'kurtulsun diye öldürdüm' dedi.

24.11.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Fatih'te emekli başkomiser Kemal A., bipolar bozukluğu olan kızını öldürdü. Daha sonra polise teslim olan şahsın ifadesinde, "Kurtulsun diye yaptım" dediği öğrenildi.

Olay, Zeyrek Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, kızıyla birlikte yaşayan emekli başkomiser Kemal A., çekyatta uyuyan kızı Nihal’i tabancayla vurdu. Daha sonra sokağa çıkan emekli başkomiser, polisi arayarak kendini ihbar etti. 

İhbarın ardından olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ağır yaralı olarak ambulansla Samatya’daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nihal A., burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

BİPOLAR BOZUKLUK TEDAVİSİ GÖRÜYORMUŞ

Emekli başkomiser Kemal A., olay yerine gelen polis ekibine olayda kullandığı tabancayla birlikte teslim oldu. Babası tarafından uyurken öldürülen Nihal A.’nın 10 yaşından bu yana bipolar bozukluk tedavisi gördüğü, yaklaşık bir ay önce de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yattığı öğrenildi.

Fatih’te yaşanan kan dondurucu cinayet ile ilgili detaylar da ortaya çıktı. 40 yaşındaki bipolar bozukluğu olan kızını öldüren Kemal A.’nın emniyetteki ifadesine ulaşıldı. Baba Kemal A.’nın ifadesinde savunma olarak “Kurtulsun diye yaptım” dediği öğrenildi. Evlat katili babanın emniyetteki işlemleri sürüyor. 

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?

Hepimiz yaşamın olaylarına cevap olarak ruh hali değişikliklerini yaşarken, bazı insanların ruh halleri normalden çok daha fazla dalgalanabilmektedir. Bipolar bozukluğu olan insanlar, gerçekten yüksek, çok aktif ve öforik ‘manik’; ya da gerçekten düşük hissetme ‘depresyon’ gibi durumlar yaşayabilir.

Manik-depresif hastalık olarak da bilinen bipolar bozukluk, ruh hali, enerji, aktivite düzeyleri ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğinde olağandışı değişikliklere neden olan bir beyin hastalığıdır.

Dört temel bipolar bozukluk tipi vardır; hepsinde ruh hali, enerji ve aktivite seviyelerinde açık değişiklikler vardır. Bu ruh halleri, aşırı “yukarı”, derin ve enerji dolu davranış dönemlerinden (manik bölümler olarak bilinir), çok üzgün, “aşağı” veya umutsuz dönemlere (depresif dönemler olarak bilinir) kadar değişir. Daha az şiddetli manik dönemler hipomanik dönem olarak bilinir.

En az 7 gün süren manik ataklarla veya kişinin acil hastane bakımına ihtiyacı olacak kadar şiddetli manik semptomlarla tanımlanması. Genellikle, depresif dönemler de görülür, tipik olarak en az 2 hafta sürer. Karışık özelliklere sahip (aynı zamanda depresyon ve manik semptomlar gösteren) depresyon bölümleri de mümkündür.

BİPOLAR BOZUKLUK BELİRTİLERİ

Bipolar bozukluğu olan kişiler, alışılmadık derecede yoğun duygu dönemleri, uyku düzenlerinde ve aktivite seviyelerinde değişiklikler ve alışılmadık davranışlarda bulunurlar. Bu farklı dönemlere “ruh hali bölümleri” denir. Ruh hali bölümleri, kişi için tipik olan ruh halleri ve davranışlarından büyük ölçüde farklıdır. Enerji, aktivite ve uykudaki aşırı değişiklikler ruh hali bölümleriyle birlikte gider.

Bazen bir ruh hali bölümü hem manik hem de depresif belirtilerin semptomlarını içerir. Bu karışık özelliklere sahip bir bölüm denir. Karışık özelliklere sahip bir bölüm yaşayan insanlar çok üzgün, boş veya umutsuz hissederken aynı zamanda son derece enerjik hissedebilirler.

Bipolar bozukluk, duygudurum dalgalanmaları daha az aşırı olsa bile ortaya çıkabilir. Örneğin, bipolar bozukluğu olan bazı insanlar daha az şiddetli bir mani şekli olan hipomani yaşarlar. Hipomanik bir olay sırasında, bir birey kendini çok iyi hissedebilir, çok üretken olabilir. Kişi bir şeyin yanlış olduğunu hissetmeyebilir, ancak aile ve arkadaşlar ruh halindeki değişimleri ve / veya aktivite seviyelerindeki değişiklikleri olası bipolar bozukluk olarak kabul edebilir. Uygun tedavi olmadan, hipomani hastalarında ciddi mani veya depresyon gelişebilir.

BİPOLAR BOZUKLUK TEDAVİSİ

Tedavi, birçok insana – en şiddetli bipolar bozukluk formlarına sahip olanlar dahil – bile, ruh hali değişimlerinde ve diğer bipolar semptomlarda daha iyi kontrol sahibi olmalarına yardım eder. Etkili bir tedavi planı genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi kombinasyonunu (“konuşma terapisi” olarak da bilinir) içerir. Bipolar bozukluk yaşam boyu süren bir hastalıktır. Mani ve depresyon dönemleri tipik olarak zamanla geri gelir. Bölümler arasında, bipolar bozukluğu olan pek çok insanda ruh hali değişikliği yoktur, ancak bazı kişilerin kalıcı semptomları olabilir. Uzun süreli, sürekli tedavi bu semptomların kontrolüne yardımcı olur.

İlaçlar

Farklı ilaçlar, bipolar bozukluk semptomlarının kontrolüne yardımcı olabilir. Bir birey en iyi işe yarayanları bulmadan önce birkaç farklı ilaç denemesi gerekebilir.

Genellikle bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Ruh dengeleyiciler
  • Atipik antipsikotikler
  • Antidepresanlar

İlaç alan herkes şunları yapmalı:

İlacın risklerini ve yararlarını anlamak için bir doktor veya eczacı ile konuşun.

Yan etkileri ile ilgili endişeleri derhal bir doktora bildirin. Doktorun dozu değiştirmesi veya farklı bir ilaç denemesi gerekebilir.

Doktorla konuşmadan önce ilacı almayı kesmekten kaçının. Bir ilacı aniden kesmek, “geri tepmeye” ya da bipolar bozukluk semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir.

Diğer rahatsız edici veya potansiyel olarak tehlikeli geri çekilme etkileri de mümkündür.

– Psikoterapi

İlaçlar ile kombinasyon halinde yapıldığında, psikoterapi (“konuşma terapisi” olarak da bilinir) bipolar bozukluk için etkili bir tedavi olabilir. Bipolar bozukluğu olan insanlara ve ailelerine destek, eğitim ve rehberlik sağlayabilir. Bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan bazı psikoterapi tedavileri şunlardır:

  • Bilişsel davranışçı terapi (CBT)
  •  Aile odaklı terapi
  • Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi
  • Psikoeğitim

– Diğer Tedavi Seçenekleri

Elektrokonvülsif Terapi (ECT): ECT, diğer tedavilerle iyileşemeyen ciddi bipolar bozukluğu olan kişilere rahatlama sağlayabilir. Bazen ECT, hamilelik de dahil olmak üzere diğer tıbbi koşullar ilaçları çok riskli hale getirdiğinde bipolar semptomlar için kullanılır. ECT, karışıklık, oryantasyon bozukluğu ve hafıza kaybı gibi bazı kısa vadeli yan etkilere neden olabilir. Bipolar bozukluğu olan kişiler, ECT’nin olası yararlarını ve risklerini nitelikli bir sağlık uzmanıyla tartışmalıdır.

Uyku ilaçları: Bipolar bozukluğu olan ve uyumakta güçlük çeken insanlar genellikle tedavinin yardımcı olduğunu söylerler. Bununla birlikte, eğer uykusuzluk iyileşmezse, doktor ilaçlarında değişiklik önerebilir. Sorun devam ederse, doktor sakinleştirici ilaçlar veya diğer uyku ilaçları reçete edebilir. (dha/kazete- fotoğraf:temsili)

 

Üye OlÜye Girişi