Emekliler Taksim'de zamları protesto etti

 

DİSK'e bağlı Emekli- Sen üyeleri, Galatasaray meydanı'nda AKP'nin zam uygulamalarını protesto etti

27.02.2016
Yazı Boyutu:  
DİSK’e bağlı Emekli-Sen İstanbul Şubeleri, zamları ve AKP’nin emeklilere yönelik politikalarını protesto etmek için Galatasaray’da eylemdeydi.

Galatasaray Meydanı'nda saat 14.00'te gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını Emekli-Sen Genel Sekreteri Rahime İldemir Bayrak okudu.

“AKP, sermayenin emek düşmanı politikalarını uyguluyor”

AKP'nin sermayenin emek düşmanı politikalarının uygulayıcısı olduğunu ifade eden Bayrak, AKP dönemindeki bütün ekonomik ve sosyal politikaların işçi ve emekçilerin aleyhine olduğunu ifade etti. Bayrak, AKP'nin “Emeklilere her ay 100 TL zam” söyleminin ise bir aldatmaca olduğunu söyleyerek şunları belirtti: “Zira 1 Ocak 2016 tarihinde uygulanmaya başlayınca, söylenenin gerçek olmadığı ortaya çıktı ve Emekli Sandığı emeklileri artıştan yararlanamadığı gibi, SSK ve BAĞKUR emeklilerine ise yılda bir defaya mahsus 100 TL artış verildi.”

“Zamlar kepçeyle geri alınıyor”

Ocak ayı enflasyon verilerine değinen Bayrak, bu zam aldatmacasının yanı sıra temel tüketim maddelerine gelen zamlarla emekçilerin alım gücünün ve yaşam standardının daha da düştüğünü belirtti. Asgari ücrete yapılan zamların ise kepçeyle geri alındığını belirten Bayrak, şu ifadelerle açıklamayı sonlandırdı: “Hükümeti, izlediği yanlış iç ve dış politikanın yol açtığı ekonomik krizin faturasını milyonlarca emekçiye ve emekliye ödetme politikasından vazgeçmeye; emeğiyle yaşayan milyonlarca işçiyi, kamu çalışanını, emekliyi ise hükümetin izlediği savaş ve sömürü politikasına karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz.”

(Yarın/Kızılbayrak)

Üye OlÜye Girişi