Emekliler zamlara isyan etti

 

Emekli-Sen Genel başkanı Beysülen,emekli maaşlarına yapılan zamlarla ilgili hükümetin emeklileri aldattığını söyledi

07.01.2010
Yazı Boyutu:  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın dün açıkladığı emekli maaş zamları, 7_orgut_Emekli_Sen_zamlara_tepkili.jpgemekli örgütleri tarafından aldatmaca olarak nitelendi. Emekli- Sen “Hükümet emeklileri yanıltmıştır” dedi. Emekli-Sen, eylemlerine devam edecek.

AKP hükümetinin emekli maaşlarına yaptığı zamların yetersiz olduğunu, ancak bu durumun kendileri için sürpriz olmadığını belirten Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Çalışma Bakanlığı nın maaşlarda iyileştirme açıklamasından sonra, Maliye Bakanlığı ndan bunun mümkün olmadığı yönünde açıklama geldiğini hatırlattı.

Sorunun emekli maaşlarına yapılacak zamdan öte olduğunu vurgulayan Beysülen, “Sorun emeklilerin hangi maaş düzeyinde yaşayabileceklerinin tespit edilmesi idi” dedi. En düşük emekli maaşına yapılan yıllık zammın yüzde 21 civarında olmasının görünürde büyük bir artışmış gibi algılanabileceğini söyleyen Beysülen, rakama nasıl yansıdığına bakılması gerektiğini belirtti. Beysülen, söz konusu artışın 306 TL olan emekli maaşını 380 TL’ye yükselttiğini ekledi.

AKP hükümetinin emeklileri yanılttığını söyleyen Beysülen, “ Biz biliyoruz ki bu ve bundan önceki hükümetler IMF politikaları ile hareket ediyorlar. IMF’nin direktiflerinin dışına çıkamazlar. Emekli maaşı asgari 1500 TL olmalı. Oysa, emekliler hala açlık sınırının altında yaşıyorlar ve 400 – 800 TL arasında maaş alıyorlar” dedi.

Beysülen, Emekli-Sen’in mücadelesini sürdüreceğini ve önümüzdeki günlerde yapılacak Başkanlar Kurulu toplantısının ardından yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi vereceklerini belirterek, “Hükümeti rahat bırakmaya niyetimiz yok” dedi.

ZAMLARDA SON DURUM
AKP hükümetinin açıkladığı son zamlardan sonra, en düşük emekli maaşına yıllık yüzde 24.2 , en yüksek emekli aylığına ise yıllık yüzde 7,8 oranında zam yapıldı. Yapılan zamla, en düşük emekli maaşı 306 TL’den yıllık artışla 380 TL’ye yükselirken, en yüksek emekli maaşı ise 2250 TL’den 2425 TL’ye yükselecek. Emekli maaşlarındaki artış, SSK emeklisinin maaşını 601 TL’den sadece 683 TL’ye yükseltiyor. Türk – İş’in yoksulluk sınırını 2 bin 588 TL olarak açıkladığı bugünlerde, emekli maaşlarındaki artışın emeklilerin yaşamında bir değişiklik yaratmadığı görülüyor.


Üye OlÜye Girişi