Emeklilik reformuna karşı genel grev, Fransa'da hayatı durdurdu

 

Fransa'daki emeklilik reformuna karşı genel grevde Paris'te trafik Trafik 350 kilometreye ulaşırırken, ülkenin birçok kentinde hayat durdu.

07.12.2019
Yazı Boyutu:  
Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin çalışanların iki yıl daha geç emekli olmalarını ve  işçi-memur ayrımının kaldırılmasını öngören  düzenlemeye yönelik protestolar ve genel grev nedeniyle ülkede hayat adeta felç oldu. Ülkedeki tren seferleri büyük ölçüde durma noktasına gelirken, büyük şehirlerde trafik karmaşası ise içinden çıkılmaz hal aldı.

Sarı Yelekliler'in gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, Macron yönetiminin hazırladığı "emeklilik reformu"na tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı. Söz konusu "reform", emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve çoğu işkolunda çalışan işçi ve emekçileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

PARİS'TE TRAFİK 350 KİLOMETREYE ULAŞTI

Grevin ikinci gününde başkent Paris'te trafik sıkışıklığı 350 kilometreye ulaştı. Fransa'nın ulusal demiryolu şirketi banliyö trenlerinin yüzde 90'ının iptal edildiğini açıklarken, Air France yurt içi uçuşlarının yüzde 30'unu gerçekleştirmedi. Grev nedeniyle okullarda bugün de ders işlenmedi.


Protestocular Cumhurbaşkanı Macron aleyhinde slogan attı

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları da bulunuyor.

Sarı yeleklilerin de katıldığı gösteriler nedeniyle ülkenin sembolü Eyfel Kulesi kapatıldı, hızlı tren seferlerinin büyük kısmı iptal edildi. Yerel medyaya göre, Paris'teki ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80'i iş bıraktı. 

İLK GÜNDE NE OLDU

Fransız polisi ülke genelinde 800 bin, başkentte ise 65 bin kişinin protestolara katıldığını açıkladı.
CGT sendikası ise ülke genelindeki sayının 1,5 milyon olduğunu söyledi.
Turistlerin uğrak noktalarından olan Eyfel Kulesi de dün kapılarını kapattı.
Paris'te bazı protestocular çevreye zarar verdi, kolluk kuvvetleri 71 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
Başkentin yanı sıra Nantes, Bordeaux ve Rennes kentlerinde de protestocularla polis arasında çatışma çıktı.
Fransa'nın ulusal demiryolu şirketi bölgesel trenlerinin yüzde 90'ının iptal edildiğini açıkladı.
Paris metrosu ise 16 hattından 11'ini kapatmak zorunda kaldı.
Yüzlerce uçuş iptal edildi.

(BBCTÜRKÇE/Ajanslar)Üye OlÜye Girişi