Emine Erdoğan: Sezaryeni teşvik etmeyin!

 

Ankara'da suda doğum merkezinin açılışında konuşan Emine Erdoğan, medyada normal doğumu tehlikeli gibi gösteren yayınlara tepki göstererek "Sezaryene teşvik olmamalıdır" dedi.

28.09.2017
Yazı Boyutu:  

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara Etlik  Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'nde hizmete giren suda doğum ünitesinin açılış törenine katıldı. Başbakan  Binali Yıldırım'ın eşi  Semiha Yıldırım, Sağlık Bakanı  Ahmet Demircan, bazı milletvekillerinin de katıldığı törende,  Emine Erdoğan bir konuşma yaptı.

"KADINLAR DOĞAL HALİYLE DOĞUM TECRÜBESİNİ YAŞAYAMIYOR"

Konuşmasında,  Türkiye'deki yüksek sezaryen oranlarına dikkat çeken ve suda doğum gibi alternatif yöntemlerin önemine vurgu yapan  Emine Erdoğan, normal doğumu özendirici hizmetler veren bebek dostu hastanenin, diğer sağlık kuruluşlarına da örnek olması temennisinde bulundu. Dünyanın en büyük mucizelerinden olan doğumun, uygarlıkla yakından ilişkili bir konu olduğuna değinen  Emine Erdoğan, "Fakat günümüz dünyasında kadınlar bu özel tecrübeyi en doğal haliyle yaşayamamaktadır. Öyle ki doğum, tıbbi bir operasyona dönüşmüştür" diye konuştu.

"GEREKSİZ MÜDAHALE HORMON SALINIMINI OLUMSUZ ETKİLER"

Gebelik ve doğumun, bir hastalık değil; bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonu olduğunu vurgulayan  Emine Erdoğan, "Gereksiz yapılan her müdahale hormon salınımını olumsuz etkiler. Zaten doğal doğumu üstün kılan bu hormonların salgılanmasıdır. Hiçbir ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan bir anne, bebeğini tüm doğal hormonların etkisi altında doğurarak, doğar doğmaz bebeği ile güçlü bir bağ kurabilecektir" görüşlerine yer verdi.

YAYINLARI ELEŞTİRDİ: SEZARYENE TEŞVİK OLMAMALIDIR

Emine Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: Sezaryen oranlarını düşürmek için kamu ve özel hastanelerde seferberlik başlatmalıyız. Medyamız bu konuya daha çok yer vermeli, anne adaylarını bilgilendirmeli. Ne yazık ki son günlerde medyada, birtakım yayınlara rastlıyorum. Normal doğumu tehlikeli bir olaymış gibi gösteren, doktorların hastaları normal doğuma zorladıklarını ifade eden haberler yapılıyor. Yaşamın her anı kendi içinde riskler barındırır ama bunun karşılığı asla sezaryene teşvik olmamalıdır.

TECRÜBELİ ANNELERLE SOHBET ETTİ

Sempozyuma, özel konuk olarak katılan dünyaca ünlü doğum uzmanı  Michel Odent'in medeniyet-doğum ortamı üzerine konuşma da yaptığı programın sonunda, suda doğum ünitelerini yerinde inceleyen  Emine Erdoğan, bu tecrübeyi yaşayan annelerle bir süre sohbet etti.Üye OlÜye Girişi