En Büyük hayali Bakan'ın gözüne biber gazı sıkmak

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, en büyük hayalinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Ankara'da yaşanılanları protesto etmek amacıyla TBMM’de İçişleri Bakanı’nın gözüne biber gazı sıkmak olduğunu söyledi.

03.11.2012
Yazı Boyutu:  

 

 

Sabancı Üniversitesi'nde Genç Bakış’ın konuğu olan Şafak Pavey, tren kazasında sol kolunu ve bacağını kaybetmesiyle yaşadığı acıların hiçbir zaman kendisini yıldırmadığını ve yolundan da alıkoymadığını  belirterek siyasete girmenin de kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

" Ben Meclis’e hedef tahtası olmayı, hırpalanmayı bilerek ve isteyerek geldim. Çünkü bu hırpalanmanın sonucunda ülkenizin geleceği için bir şeyler yapabilmek gibi çok önemli bir fırsat da var" diyen Pavey, politikaya girdiğinden beri 1,5 yıllık gözlemleri sonrasında en büyük hayalinin Meclis'e girip biber gazını İçişleri Bakanı İdrris Naim Şahin'e sıkmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"- 29 Ekim’de bana çok garip gelen iki fotoğraf vardı; devlet erkanı Cumhuriyet’i askeri marşlarla Hipodrom’da kutlarken, halk sokaklarda biber gazıyla Cumhuriyeti’ni kutluyordu. Devletin seçilmişlerinin sivil olarak hepsinin sokakta halkla birlikte olması gerekirdi... Hükümetin tenis turnuvasında ıslık çalanlara, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaya çalışanlara laf yetiştirmek yerine, neden halkıyla bu kadar küs olduğuna bakması gerek. Tenis turnuvasında ıslık çalınmasına verilen cevap “Bizi dünyaya rezil ediyorsunuz” olmuştu ama dünyaya böyle rezil olunmuyor. Dünyaya rezil olmak o ıslık çalanları, bedava eğitim isteğiyle pankart açanları ve barışçıl gösteri hakkını kullanan herhangi birisini tutukladığınızda, biber gazı sıktığınızda dünyaya rezil oluyoruz."

İzleyicilerden gelen bir soru üzerine seçilme yaşının 21'den 18'e düşürülmesini öngören düzenlemeye de değinen CHP İstanbul milletvekili Pavey,  Milletvekili seçilme yaşı çok küçük yaşlara da düşse, demokrasiyi soluyamamış ve sokağımıza, içimize, kültürümüze sindirememişsek bir anlamı olmaz. Norveç’in Kültür Bakanı, orada doğmamış, Pakistanlı bir göçmen ailenin kızı. Politikaya 21 yaşında girmiş, şu an 27 yaşında. Bizim ülkemizde böylesine bir demokrasinin solunmasını çok isterim. Sokakta parlamentonun itibarının, değerinin artması da çok önemli" dedi.

Pavey, ulusal güvenliğin öne çıkarılarak özgür basın ilkelerinin tamamen ayaklar altına alındığını ülkemizdeki tutuklu gazeteci sayısı ve bunun yol açtığı otosansürün insanın yüreğini acıttığını sözlerine ekledi.

 

Üye OlÜye Girişi