En çok atık yağ toplayana bilgisayar

 

04.04.2011
Yazı Boyutu:  

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, en çok atık 4_yy_atik_yag_toplayana_bilgisayar.jpgyağ toplayan iki muhtarın proje ortağı şirketler tarafından dizüstü bilgisayarla ödüllendirileceklerini söyledi. .

Çevre bilincini alıştırmak ve doğaya zarar vermeden yaşamanın yollarını kent içerisinde uygulamak amacıyla birçok projeye imza atan Konak Belediyesi şimdi de Atık Yağ toplama çalışmasını genişleterek doğaya yatırım yapıyor.

Naylon yerine geri dönüşümlü poşet kullanımını destekleyen, yüzlerce ton atık pil toplayarak bu konuda bir rekor kırarak ülke çapında ses getiren Konak Belediyesi, çevre konusundaki hassasiyetini bir kez daha gösterdi.

Türkiye’nin alanlarında öncü iki firmasıyla birlikte atık yağların geri dönüşümüne yönelik sürdürülen projeye mahalle muhtarları da katıldı.

Projenin ilk adımlarından biri olarak; Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Yaşar Arslanbuğa’nın sunumunu üstlendiği toplantıda atık yağların toplanması konusunda mahalle muhtarları bilgilendirildi.

Firma yöneticileri ve  Konak muhtarlarının buluştuğu toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, bir litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğine dikkat çekti.

Tartan, “Konak sadece İzmir’e değil tüm Türkiye’ye örnek olma misyonunu üstlenmiş bir bölgedir. Daha temiz, daha sağlıklı bir Konak yaratmak için çevre ile ilgili çalışmaları hassasiyetle yürütüyoruz. Önümüzde aşama aşama ilerlenecek bir yol var. Sağlam adımlarla oluşturulacak bir çevre bilinci, gelecek kuşakları olumlu etkileyecektir. Burada amacımız sadece temiz bir çevre yaratmak değil çevre bilincine sahip bir gelecek oluşturmaktır” dedi.

İnsan sağlığına büyük ölçüde zarar veren atık yağlar konusunda Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Yaşar Arslanbuğa muhtarları bilgilendirdi.

Her eve veya her apartmana atık yağ toplamak amacıyla kaplar koymanın kolaylık sağlamak değil sorun yaratmak olacağını söyledi. Bu sebeple muhtarlarla yürütülecek bir çalışmanın daha sağlıklı olacağını belirtti. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, en çok atık yağ toplayan iki muhtarın proje ortağı şirketler tarafından dizüstü bilgisayarla ödüllendirileceklerinin müjdesini verdi.

Konak ilçesinde atık yağ geri dönüşümünde rekor kırılacağına inandığını ifade eden Hakan Tartan “2 bin litre atık yağ toplama demek adeta Ege Denizi’nin kurtulmasıdır” dedi.


Üye OlÜye Girişi