En değerli kulüpler listesinde Beşiktaş 23'üncü, Galatasaray sonuncu

 

KPMG danışmanlık şirketinin Avrupalı futbol klüplerinin piyasa değeri raporunda Fenerbahçe, ilk 32 takım arasındaki yerini kaybederken, Galatasaray 32'inci, Beşiktaş ise 23'üncü sırayı aldı.

29.05.2019
Yazı Boyutu:  
Raporda, futbol kulüplerinin, 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarındaki, kârlılık, yayın hakları, sosyal medyadaki popülerlikleri, stadyumlarının değeri ve sportif potansiyeli gibi faktörleri üzerinden "Girişim değeri" hesaplandı.

32 takımın sıralandığı listede, Galatasaray değerinde yüzde 26 kayıp yaşayarak, listeye sonuncu sıradan girdi. Türkiye'nin 22. kez şampiyonlukla 4 yıldızlı tek sporl kulübü olan ve  2018-2019 sezonunu çifte şampiyonlukla tamamlayarak kasasını dolduran Galatasaray'ın geçen sezonda ki  kaybının, kısmen kulübün üstlendiği harcamalar ve Türk Lirası'ndaki değer yitiminden kaynaklandığı vurgulandı.

GİRİŞİM DEĞERİ EN YÜKSEK 10 KÜLÜP (milyon Euro)Beşiktaş ise yıllık değerinde yaşadığı yüzde 15'lik artışla 23'üncü sırayı aldı.

Galatasaray'ın değeri 246 milyon euro olarak hesaplanırken, Beşiktaş'ın değeri 383 milyon euro oldu.

REAL MADRİD BİRİNCİ


Celtic, listeye giren ilk İskoç kulübü oldu.

Real Madrid'in birinci olduğu ilk 32 kulüp listesine bu yıl yeni giren iki takım İskoç Celtic ve İspanyol Villareal olurken, son üç yıldaki raporda da yer alan Valencia ve Fenerbahçe, sıralamadaki yerlerini kaybetti.

Son iki sezonda Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan İspanyol devi Real Madrid'in, girişim değerini yüzde 10 artırarak listenin başındaki yerini koruduğu kaydedildi.

Listeye giren 9 takımla İngiliz Premier Ligi ekipleri başı çekerken, İspanya'dan ve İtalya'dan altışar ekip, Almanya ve Fransa'dan ise 3'er takım KPMG'nin listesine girebildi. (BBCtürkçe)

Üye OlÜye Girişi