'En motive çalışanlar, boşanmış ve çocuklu kadınlar'

 

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Kadın Hakları Savunucusu GİS Mentoru Leyla Alaton "'İtalya'da dizayn et, Çin'de ürettir, Türkiye'de sat' devri kapanmalı, Türk Malı seferberliği başlatalım, savurganlığı mutlaka önleyelim" dedi.

01.10.2018
Yazı Boyutu:  
Sağlık sektörüne yönelik yatırımlarıyla hükümetten "süper teşvik" belgesi alan Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton, "Türk malı seferberliği" başlatma çağrısı yaparken, savurganlığın önlenmesi gerektiğini kaydetti.

İş dünyasında kadın hakları savunuculuğuyla da öne çıkan, başarılı iş kadını Leyla Alaton, Sabah Gazetesi'nden Feride Cem'e verdiği röportajda ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların kendisinde ciddi bir farkındalık yarattığını söyledi. 


Leyla Alaton yerli üretimin ülkeler için önemine  dikkati çektiği röportajında Kur hareketiyle piyasalarda yaşanan tabloyu "Bu sayede çevremde de bende de müthiş bir uyanma oldu. Aldığım ürünün menşeini sorguluyorum, nerede üretildiğine bakıyorum. 'İtalya'da dizayn et, Çin'de ürettir, Türkiye'de sat' devri kapanmalı. Bunu reddediyorum" sözleriyle değerlendi.

"PAZARDAN ALIŞVERIŞ YAPIYORUM"

Daha çok kadınların işlettiği yeşil e-Ticaret sitelerine sipariş verdiğini belirten Leyla Alaton, meyve ve sebzesini Sarıyer'de semt pazarından aldığını anlattı. Alaton, şöyle devam etti: "Alışveriş torbamı evden götürüyorum. Ben savaş görmüş bir anne-babanın çocuğuyum. Zaten hiçbir zaman savurgan olmadım, çocuklarımı da öyle yetiştirmedim. Savurganlığı, heba etmeyi sonradan görme ve yeni zengin davranışı olarak buluyorum. Rahmetli babam İshak Alaton da hiçbir zaman paraya güç atfetmedi. Çok vizyoner, vatansever bir insandı.""İNSANIMIZ ŞIMARIK İŞ BEĞENMİYOR"

Röjportajında istihdamla ilgili planlarını anlatırken, Türk insanının kolay kolay iş beğenmediğinin altını çizerek  "Biz eleman çıkarmıyoruz, alıyoruz. TUİK'le çalışıyoruz. Çalışanlarımıza çok iyi şartlar sunuyoruz. Ancak insanımız biraz şımarık, iş beğenmiyor. Ama unutmayalım şımarık olan evde oturur. Misal bizim şirketimizde erkekler bone takarak çalışmak istemiyor. Kadınlar daha uyumlu. En motive çalışanlar ise boşanmış ve çocuklu kadınlar. Türk dizilerinde kadın imajı bir parazit. Bunu yazan senaristler de maalesef çoğunlukla kadın. Bir eve iki maaş girmiyorsa denge bozulur" diye konuştu.ADİL BİR KARIŞIMDAN YANA

"Yılın iş kadını", "Yarının Küresel Lideri" gibi ünvanları üstünde taşıyan  57 yaşındaki Musevi asıllı Türk İş Kadını Alaton'un röportajında dikkati çeken soru ve yanıtlar şöyle:

 Farkındalığın bir sonraki aşaması ne olmalı?

Alışveriş yaptığımız yerlere 'Türkiye'de üretilmiş ürün var mı?' diye sormamız lazım. Burada bizim tüketici olarak sorumluluklarımız devreye giriyor. Satıcıyı Türk malını alıp rafına koymaya zorlamalıyız. İç çamaşırını hatta eşarbı bile ithal alıyorsak çok yazık. Biz bir tekstil ülkesi olarak bunu yapamıyor muyuz?

 Global markalara karşı mısınız?

Elbette değilim... Sadece adil bir karışım istiyorum. Global markaların lokal sorumlulukları olmalı. Ben bir global markanın ürününü almaya gittiğimde ülkeme yaptığı katkıyı görmek istiyorum. Türk insanının ürettiği, mühendislik bilgisinin içinde olduğu, ülkemde istihdam yaratan firmadan alışveriş yapmak istiyorum.

 Proje Bazlı Teşvik aldığınız Alvimedica ile ilgili yatırım planlarınız neler?

Teşvikten faydalanan tek kadın olmaktan gurur duyuyorum. Son derece destekleyici bir durum. Bu teşvik için 2 yıl çalıştık. Bunlar öyle yoldan geçenlere verilmedi. Çatalca'daki fabrikamızda stent, kateter ve balon üreterek 80 ülkeye satıyoruz. Maalesef kendi ülkemizde satamıyoruz. Türkiye'de medikal pazarın yüzde 95'i ithal ürünlerin kontrolünde. Amerikan şirketlerin verdiği fiyatın altına inmemiz mümkün değil. Çünkü o şirketler bir hastaneye 50 kalem, ben 3 kalem mal satıyorum. Verdiği fiyatla beni alaşağı edebiliyor. Bu bir güç ve hacim meselesi. Üretimimizin tamamını ihraç ederek ülkemize döviz kazandırıyoruz.HIRVATİSTAN'DA HASTANE AÇACAĞIZ

Hırvatistan'da hastane yatırımı için Türkiye'den bir hastane grubuyla sözleşme aşamasında olduklarını söyleyen Leyla Alaton, "Onlarda özel hastane konsepti olmadığı için ciddi bir pazar var. 100 yataklı bir hastane planlıyoruz. Estetik ağırlıklı olabilir. Orada modeli iyice oturttuktan sonra başka pazarlara açılmayı düşünüyoruz. Ancak asıl işimiz Türkiye'de üretim olacak" dedi.

İKİNCİ FABRİKADA SONA GELİNDİ

Sağlıkta, Çatalca'da yatırımı süren ikinci fabrikalarında yılbaşında üretime geçeceklerini belirten Alaton, kapasitelerinin yüzde 100 artacağını ifade etti. Alaton, "Diyabet hastalarında daha iyi çalışan ilaçlı stenti ilk defa yapacağız" dedi.

LEYLA ALATON KİMDİR?

İş adamı ve Alarko'nun kurucusu İshak Alaton'un ilk çocuğu, 21. Nisan. 1961 doğumlu. Vedat Alaton'un kardeşidir. İlkokulu Şişli Terakki, ortaokulu Saint Pulcheire, liseyi Notre Dame de Sion'da okumuştur. Akabinde Fairleigh Dickinson Üniversitesi'nde İşletme Lisansı ve New York Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Endüstri Psikolojisi dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Aerospatiale, Alcatel, Teletaş gibi çok uluslu şirketler ile çalışmış ve sonrasında Megatrend halkla ilişkiler danışmanlık şirketini kurmuştur. 1992 yılında Türkiye Milli Prodüktivite Merkezi tarafından 'Yılın İş Kadını' olarak ve 1993 yılında Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda 'Yarının Küresel Lideri' olarak seçilmiştir. Leyla Alaton, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesidir. Kendisi GYİAD ve KAGİDER kurucularındandır. TÜGİAD ve Doğal Hayatı Koruma Derneği başta olmak üzere çok sayıda derneğin üyesi ve Alvimedica'nın başkanıdır. (Sabah)

Üye OlÜye Girişi