Ençok kadın çalıştıran perakende zinciri cirosunu katladı

 

Çalışanlarının yüzde 44'ünü kadınların, yüzde 3'ünü ise engelilerin oluşturduğu Türkiye'nin en büyük perakende zinciri, son bir yılda yüzde 41 büyüdü.

06.10.2018
Yazı Boyutu:  
Anadolu'ya yayılmış 8 bin mağazası ile Türkiye’nin en yaygın yüksek indirim marketi A101, 10.yılını 5 Ekim 2018’de İstanbul Lütfi Kırdar’da düzenlediği özel bir organizasyon ile kutladı.

Markanın tedarikçileri, çalışanlarından temsilciler ve iş dünyasından davetlilerin katıldığı günde, A101’in 10 yıllık başarı öyküsü “Emsalsiz Ucuzluk Makinası” konsepti ile anlatıldı. A101’in bir gün içindeki işleyişinin anlatıldığı 20 metreye 5 metre ebatlarında dev bir ucuzluk makinası ile başlayan organizasyonda, CEO Erhan Bostan, 10 yılda gelen bu hızlı büyümenin formülünü ‘’Çok çalışmak ve işini iyi yapmak’’ olarak ifade etti. Müşterilerin beklentilerini her zaman işin kalbine koyduklarını ekleyen Bostan, A101 Başarı öyküsünü Analitik Zeka,  Çalışanlar, Yaygınlık, Tedarikçiler olmak  üzere dört ana başlıkta ele alındı.

Analitik Zeka: Perakendeciliğin matematiğini müşterilerin ihtiyaç ve beklentileriyle buluşturabilen analitik bir zeka ile işleyen A101’in başarısı tesadüf değildir. Yüksek alım ve pazarlık gücü ile kaliteli ürünleri en ucuz fiyatla buluşturacak operasyonel mükemmeliyeti işletebilmek için çoğunluğu mühendis olan bir ekip, tüm operasyonu yönetir. Saha testleri ile ürün seçim kararını alan analitik şirket zekası, değişen müşteri geri bildirimlerini sürekli dinleyerek, yeni durumlara kendini hızlıca adapte etme potansiyeline sahiptir.

Çalışanlar: A101 modelinin bilimsel temelini atan ve çoğunluğu mühendislerden oluşan yönetim ekibi ile birlikte 45.bin  kişiye ulaşan çalışanların yüzde 44'ü kadın, yüzde 3'ü engelli olmak üzere Türkiye mozaiğini temsil ediyor. 

Yaygınlık: 81 ilde, 900 ilçesinde 8 bin mağazası sayesinde Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri olan, “Emsalsiz Ucuzluk Makinası” A101’in, ülke çapında 43 büyük deposu bulunuyor. Her gün 1300 kamyon ile bu depolardan sevkiyata çıkan araçlar, haftalık 1 milyon km üzerinde yol yaparak kaliteli ürünleri en ucuza, tüm vatandaşların eşit erişimine sunuyor.

Tedarikçiler: Yaygın erişim ve müşterilerin güveni sayesinde A101 tedarikçiler için de güvenilir bir dağıtım kanalı. A101 ile birlikte büyüyen yerel markalar ve global üreticiler dahil, 600’den fazla tedarikçiyle çalışılıyor.

Toplantının kapanışında  A101 Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın, A101’in emin ellerde başarılı bir 10 yılı geride bıraktığını belirterek önümüzdeki 10 yıllık süreçte de A101’in başta müşterileri olmak üzere çalışanlar ve tedarikçilerine değer sunarak büyümeye devam edeceğini iletti. Toplantının kapanışını Erhan Bostan ve Ahmet Yaşar Aydın birlikte yaptılar.

RAKAMLARLA A101
 • rkiye’nin en hızlı büyüyen ve en fazla mağazasına sahip, en büyük perakende zinciri.
 • “En Çok İstihdam Sağlayan”, “En çok Engelli İstihdamı Sağlayan” ve “En Çok Kadın İstihdamı Sağlayan” kategorilerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen istihdam ödüllerinde Türkiye birincisi.
 • Türkiye’nin en çok kadın çalıştıran şirketi. (45 bin çalışanın %44’ü kadın.)
 • Türkiye’nin en çok engelli çalıştıran şirketi. (45 bin çalışanın %3’ü engelli.)
 • 2017’de 14,2 milyar TL ciro ile bitirdi. (2018 projeksiyonu 20 milyar TL)
 • Türkiye’nin en büyük 20 şirketi arasında.
 • Türkiye’nin 81 ilinde, 900 ilçesinde 8.000 mağazası var.
 • Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin büyük bölümünün en büyük müşterisi A101. (A101 600’den fazla tedarikçiyle çalışıyor.)
 • Günde 3,0 milyondan fazla fiş kesiliyor. (Son bir yılda 100 haneden 99’u en az 1 kere A101 müşterisi oldu.)
 • Yılda 1 milyardan fazla fiş kesiliyor.
 • Düzenli müşterilerin memnuniyet oranı %94, tekrar satın alma oranı %98, tavsiye etme oranı %93.
 • Türkiye’nin farklı yerlerinde 43 depo bulunmaktadır. He depoda 30 kamyon bulunuyor. Her gün 1300 kamyon sevkiyata çıkıyor. Kamyonlar haftalık 1 milyon km üzerinde yol yapıyor.  (Reyhan Özdemir/ Fasalis)

Üye OlÜye Girişi