'Engelliler için özel yasa çıkarılsın'

 

3 Kasım Dünya Engelliler Günü'nde yurt genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerde engelli yurttaşlar, özgür, erişilebilir bir hayat taleplerini dile getirdi.

03.12.2018
Yazı Boyutu:  
Nüfusumuzun yüzde 12.29’u yani yaklaşık 10 milyon birey engelli. TÜİK verilerine göre 6 yaş ve üzeri engellilerin neredeyse yarısı okuryazar bile değil. Eğitim, sağlık, ulaşım, gündelik hayata katılım gibi pek çok sorunla karşı karşıya olan engelliler ve aileler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde dün yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenledi. Alanlara çıkan engelliler ve aileleri “Engellenmek istemiyoruz. Adil, özgür, erişilebilir bir hayat istiyoruz” söylemini bir kez daha yineledi.Önyargı tek engel

İzmir’de Eşpedal Derneği üyeleri, erişilebilir ulaşıma dikkat çekmek amacıyla dün Üçkuyular’dan Gündoğdu Meydanı’na pedal çevirdi. Aralarında görme, işitme ve bedensel engellilerin bulunduğu grup üyeleri, el ve tandem bisikletlerini kullanarak engelin bedende olmadığını gösterdi. Bisikletli grup, “Birlikte pedallıyoruz, algıları değiştiriyoruz”, “Cehalet ve önyargı tek engel” yazılı dövizler taşıdı. Etkinlik sonunda basın açıklamasını okuyan görme engelli Emine İşler, bisikletle erişilebilir ulaşım istediklerini belirterek, görme engelliler için yapılan sarı çizgilerin bir direğe ya da ağaca çarptığına, taşıtların sarı çizgilere park ettiğine dikkat çekti.

Spor ve sanat iyileştirir

Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen Barikat Film Festivali kapsamında yüzlerce bisikletli, engellilerin yaşadığı zorluklara farkındalık oluşturmak amacıyla dün İstanbul’un Avrupa yakasından Asya yakasına pedal çevirdi. Etkinlik Üsküdar Meydanı’nda son buldu.

Barikat Sanat Atölyesi Derneği, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Cervantes Enstitüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nin katkılarıyla düzenlenen festivalin bu yılki ev sahipliğini Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın üstlendi. Uluslararası Barikat Film Festivali Başkanı Hüseyin Nacar, sanatın ve sporun iyileştirici gününe inandıklarını belirtti.

CHP liderinden destek 

Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu, Maltepe Belediyesi’nin katkılarıyla, işitme engelliler için Ayten Alpman’ın “Memleketim” şarkısına işaret diliyle klip çekti. Siyaset, sanat, tarih ve televizyon dünyasından pek çok ünlü isim, engellilere destek amacıyla kamera karşısına geçti ve şarkısını işaret diliyle seslendirdi. Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarihçi yazar İlber Ortaylı, tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, oyuncular Sarp Levendoğlu, Burç Kümbetlioğlu ve Berk Oktay’ın bulunduğu ünlü isimler, işaret dilini kullanarak şarkıya eşlik etti. Sosyal medyada yayımlanan klip, büyük ilgi gördü.

Özel yasa istediler

İşitme engelliler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Anıtkabir’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu (TSMF) Başkanı Ercüment Tanrıverdi, Türk işaret dili ve sağır hakları yasalarının çıkarılmasını talep etti. 

Tanrıverdi ve beraberindeki işitme engelliler, dün Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çiçek bırakılmasının ardından heyet Anadolu Meydanı’na yürüdü. Meydanda konuşan Tanrıverdi, işitme engellilerin gece vardiyasında çalışma zorunluluklarının kaldırılması gerektiğini belirterek, işitme engelli yurttaşların, işaret dili tercümanlarından daha çok yararlanması gerektiğini söyledi. Tanrıverdi, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde sadece kamu değil, özel sektörde çalışan engellilere de izin verilsin, 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’mız resmi bayram ilan edilsin istiyoruz. Tüm siyasi partilerimizin bizleri anlamasını, ülkenin sağırları söz konusuysa oy birliğiyle destek olsunlar istiyoruz” dedi. İşitme engelliler ayrıca, “Sağırlara uygun eğitim modeli istiyoruz”, “Bankalar! Biz sağırız telefonla aramayın!” pankartları taşıdı. 

CHP’den 7 ayrı yasa önerisi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, engellilerin toplumsal hayata uyum sağlayabilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na yedi ayrı yasa teklifi verdi. CHP’li Emir, engelli vatandaşlar için ÖTV, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası, Harçlar ve KDV kanunlarında değişikliğe gidilmesine ilişkin 7 ayrı yasa teklifi sundu.

SGK desteği 

CHP’li Emir’in hazırladığı yasa teklifinde, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve kıymetli evraklardan harç ücretlerinin alınmamasını, engellinin bakımını üstlenen 1. derece yakının sigortalı yapılarak SGK ve GSS kapsamına dahil edilmesini, engelli bireyin kullandığı protez ve diğer iyileştirici araç/gereç ücretlerinin, herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin, katkı payı alınmadan SGK tarafından karşılanmasını içeriyor.

CHP Ankara milletvekili yaptığı açıklamada, “Resmi kayıtlara göre nüfusumuzun yüzde 6.9’u, engelli olarak kabul edilmektedir. Engelli bireylerin yüzde 70-80’i işsizdir ve eğitim olanaklarından faydalanamamaktadır. Engellilerin en büyük sorunları, işsizlik, teknolojik, sosyal ve sağlık hizmetlerine kısacası günlük toplumsal hayata erişememektir” ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet)

Üye OlÜye Girişi