Ensar’ın Başkentgaz ve Kızılay’dan alıp TÜRKEN’e aktardığı milyonlarca doların kaydı yok

 

Torunlar Holding bünyesindeki Başkentgaz’ın Kızılay aracılığıyla Ensar Vakfı’na, Ensar Vakfı’nın da ABD merkezli TÜRKEN’e aktardığı 8 milyon dolar, ABD Hazinesi’nin kayıtlarında çıkmadı.

3.04.2020
Yazı Boyutu:  
Torunlar Holding’in sahibi olduğu Başkentgaz’ın Ankaralıların doğalgaz ödemelerinden edindiği 8 milyon doları Kızılay’a bağışladığı, Kızılay’ın bu bağışı alıp “yurt yapımı” bahanesiyle Ensar Vakfı’na yatırdığı, Ensar Vakfı’nın da bu meblağı ABD’de TÜRGEV ile ortaklaşa kurduğu TÜRKEN’e gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Bu, hem kamu kurumlarının gerici örgütlenmelere aracı yapılması hem de iktidara yakın sermayenin vergi ödemekten kurtarılması anlamına gelmişti.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, ABD’deki kayıtlar ise para transferlerinde yeni belirsizlikleri köşesine taşıdı.

8 milyon dolarlık bir bağışın kaydı yok!

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi’nin finansal raporlarında yaptığı araştırma sonucunda Ensar Vakfı’ndan TÜRKEN Vakfı’na aktarıldığı iddia edilen 8 milyon dolarlık bir bağışın belgesinin kayıtlarda olmadığını ortaya çıkardı.

Kayıtlara göre; TÜRKEN’e 2018 yılında toplam 22 milyon 800 bin dolar bağış oldu ancak bunun 22 milyon 700 bin doları “tek kalemde” yapıldı.

“Ensar ya daha fazla para aktardı ya da bu parayı hiç göndermedi”

Saygı Öztürk, belirsizliği şöyle yazdı:

Başkentgaz’ın vergiden düşmek için Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na, oradan da Ensar’ın ABD’deki TÜRKEN’e yaptığı belirtilen 8 milyon dolarlık bağış belgelerde görünmediğine göre ya Ensar Vakfı açıkladığı miktardan çok daha fazlası olan bir bağış yaptı ya da bu parayı TÜRKEN’e hiç göndermedi.

CHP’li başkanların açtığı bağış kampanyasında hesaplara bloke koydurulurken, yapılan birçok usulsüzlüğün kaynağının bazı vakıflar olduğu bilinmesine rağmen bunların para hareketlerini incelemeye kimse yanaşmıyor. (sözcü)Üye OlÜye Girişi