Erbil'de konsolosluk çalışanlarına yönelik saldırı düzenleyen, HDP'li vekilin kardeşi çıktı

 

Devletin resmi haber ajansı AA'nın haberine göre: Anadolu Ajansı: Erbil'deki saldırıyı düzenleyen Mazlum Dağ, HDP milletvekili Dersim Dağ'ın kardeşi

20.07.2019
Yazı Boyutu:  
Anadolu Ajansı, Irak Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil'deki Türk Başkonsolosluk görevlilerine yönelik düzenlenen saldırının baş şüphelisi  Mazlum Dağ'ın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ile kardeş olduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu görevlilerinin bir restoranda yemek yediği sırada düzenlenen saldırıda, konsolosluk görevlisi Osman Köse şehit olmuş, iki Irak vatandaşı da yaşamını yitirmişti. 

İndependent Türkçe'nin bildirdiğine göre, Erbil Emniyet Müdürlüğü'nün saldırının faili olarak belirlediği Osman Dağ'ın 2015 yılında Habur Sınır Kapısı'ndan çıkarak PKK'ya katıldığı da Anadolu Ajansı'nın haberinde ifade edildi. 

Ajans haberinde, Mazlum Dağ'ın 13 kardeşinden birinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ olduğunu belirtirken, iki kardeşinin ise PKK mensubu olduğu bilgisini verdi. Saldırının failinin PKK'ya katılan iki kardeşinden birinin "İsyan" kod adlı İbrahim Dağ ile "Numan" kod adlı Lütfi Dağ olduğu bilgisi de ajans tarafından verilen haberde yer aldı.Üye OlÜye Girişi