Erdoğan Başkanlık sistemini millete soracak

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Başkanlık sistemi için formül referandumsa referandum yapılır" dedi

4.11.2015
Yazı Boyutu:  
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın sözleriyle tekrar gündemin ilk sırasına yerleşen başkanlık sistemine ilişkin ‘Ak Saray’ın tavrı belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ‘başkanlık sisteminin halka sorulacağını’ söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sözcüsü İbrahim Kalın, gazetecilerin ‘başkanlık sistemine’ ilişkin soruları üzerine şunları söyledi: 

“Bu konu sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan iken ortaya koyduğu bir şeydir. Bu şahsi bir şey değildir. Sayın Cumhurbaşkanı zaten güçlü bir liderdir. Tarihe geçmiş bir şahsiyettir. Başkanlık sistemi tekrardan milletimize sorulacaktır. Başkanlık sisteminin Türkiye’ye büyük çağ atlatacağı kesindir. İlerleyen günlerde bu konu tartışılacaktır. Bu tartışma milletten bağımsız düşünülmez. Formülü referandumsa referandum yapılır.”

BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART''

19 Ocak Pazartesi günü Ak Saray'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hükümet ve cumhurbaşkanlığı arasındaki istişare ve danışmanın anlamlı ve aktif olabilmesi için başkanlık sistemine ihtiyaç var" demişti. Cumhurbaşkanı  Başkanlık sisteminin ülke için zorunluolduğunu daha sonra da defalarca dile getirmişti. 
(DHA)

Üye OlÜye Girişi