Erdoğan: Benim kadar kadın haklarına duyarlı siyasetçi var mı?

 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Dünya Kadınlar Günü Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Din adamı diye ortaya çıkıp kadınla ilgili dinde yeri olmayan içtihatta bulunuyorlar" dedi.

08.03.2018
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programı'nda konuştu. 

 Kadınların haklarını, hukuklarını ve sorularını çok önemsediğini belirten Recep Tayyip Erdoğan, "Bu konularla ilgili şahsım kadar duyarlı bir başka siyasetçi var mıdır bilmiyorum" dedi.

Bu arada  Nurettin Yıldız'ı hedefe koyarak "din adamı diye ortaya çıkıp kadınla ilgili dinde yeri olmayan içtihatta bulunanları" sert dille eleştiren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan "Son günlerde bakıyorsunuz. Din adamı olarak ortaya çıkıp da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup, dinimizde yeri olmayan bazı kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya. Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada zamanda yaşıyorlar." diye konuştu. Erdoğan, "Çünkü İslamın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslamın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz islamı 14 – 15 asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok." ifadelerini kullandı.

'Birçok hocaefendi şimdi beni tefe koyacak'

"Şimdi bir çok hocaefendi beni tefe koyup çalacak. Rabbim bizi tefe koymasın." diyen Cumhurbaşkanı "İstisnaları genelleştirmenin, tarihin belirli bir döneminde toplumların özel şartlarına yönelik uygulamalarını ve geleneksel davranışları taşımaya çalışmanın meseleyi sulandırmaya yarayacağını" belirtti.

Erdoğan, "Reklamın iyisi kötüsü olmaz, mantığıyla popüler olmak için söylenen sözleri biz asla kabul edemeyiz. Hele hele bu tartışmayı dinimizin kavramlarıyla yürütmek sadece kadınlara değil, inanın inancımıza da dinimize de haksızlıktır." dedi.

Diğer alanlarda olduğu gibi dini hususların tartışılmasında da seviyeler olduğunu belirten Erdoğan " Kuran’a sünnete kıyasa vakıf olmayan insanlara istisnai bir takım uygulamaları anlatmaya kalktığımızda züccaciye dükkanına giren fil misali bir sürü başka şeyi kırıp dökmek kaçınılmaz hale geliyor." dedi.

Konuşmasından satır başları:

Bu arada kadın hakları ve kadın hukuku konularına da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğının konuşmasından satır başları şöyle:

  •  Sizlerin ve tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Annelerimizi, eşlerimizi, kız kardeşlerimizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Filistin'de dünyanın dört bir köşesinde mağdur, mazlum, muhtaç duruma düşmüş tüm kadınlarımıza rabbimden sabır diliyorum. Anneleri, babaları, eşleri, çocukları gözleri önünden katledilen, ölümden beter muamelelere bırakılan kadınların acılarını yürekten paylaşıyoruz. 

  • Ülkemize sığınan 4 milyon mazluma sahip çıkıyoruz. İnsani yardım çalışmalarında öncelikle hedefimiz hep kadınlar olmuştur. Ülkemizde de kadınlara kötü muamele eden hatta canına kıyan anlayışlara karşı da mücadelemizi devam ettiriyoruz. 

Kadının istihdamdaki yeri

  • Başarımızın en önemli kriterlerinden biri kadınlarımızın istihdamdaki yeridir. İstihdamdaki yerlerini yaklaşık 9 puan artırdığımız kadınlarımız bugün hayatın her alanında geçmişle karşılaştıralamaz bir yere sahiptir. Eğitim- öğretimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak için pek çok tedbiri hayata geçirdik. Haydi Kızlar Okula kampanyasıyla kızlarımızın önünü açtık. Kadınların karar alma mekanizmalarına ve siyasete katılımında da tarihi adımlar attık. Parlamentoda 24 olan kadın milletvekili sayısı 2015 seçimlerinde 81'e yükseldi. Pek çok alanda pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik.

  • Kadının güçlenmesi strateji belgesi ve eylem planı hazırlandı. Ülkemizde ilk defa böylesine kapsamlı bir strateji belgesi ortaya çıkmıştır. Kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını güçlendirmek için yapılacaklar bu belgede yer alıyor. Kızlarımızın örgün ve yaygın eğitimdeki etkinliklerini geliştirmeyi planlıyoruz. Ekonomide kadınların iş kurma bakımından güçlendirme gayreti içinde olacağız. 

  • Belirlenen hedeflerden geriye düşülmemesi için bu projeyi takip edeceğimin bilinmesini istiyorum. Burada bir şey özellikle ifade etmem lazım eğitim öğretimin başlığını sadece okulla sınırlı görmüyorum. Kadın tüm insanlığın ilk öğretmenidir. Çocuk beslenmeyi anne karnında öğreniyor. İlahi tecelli bu. İşte doğumdan sonra da nereden aldın sen bu eğitimi? Bakıyorsunuz aynı şekilde devam ediyor.  Aile içinde kadının kimi zaman görünen kimi zaman görünmeyen rolü öğretmenlik vasfından geliyor. Ömür boyu sırtımızı yaslandığımız eşlerimiz gözümüzün nuru.

"Annelerinizin ayaklarının altını öpün"

  • Şu anda bizi izleyen milletime sesleniyorum; Buradan ayrıldığınızda annelerinizin ayaklarının altını öpün. Çünkü cennet annelerin ayakları altında. Anneler nazlıdır, siz öpmeye kalkarsanız o ayağını çeker. Anneciğim sen bana cennetin kokusunu çok mu görüyorsunuz deyin. 

"Kadın haklarını çok önemsiyorum"

  • Zaman zaman kadın meselesi konuşulurken anne vurgusunu yapmamdan rahatsız olan var biliyorum. Ama Allah'ın kadınlara verdiği en büyük ayrıcalık annelik vasfıdır. Birileri ısrarla bizim validelerimizi yanlış göstermeye çalışıyor. Kadını annelik vasfından ayırmak demek, onun en büyük ayrıcalığını elinden almak demektir. Kadınlarımızın hakları, sorunları konusunda şahsım kadar duyarlı bir başka siyasetçi var mıdır bilmiyorum.

Afrin harekatı

Konuşmasında TSK'nın Zeytindalı Harekatı'na da değinen Erdoğan, şunları söyledi:

Afrin'de 3089 terörist etkisiz hale getirildi. İnşallah Afrin de bitecek. Oralar temizlenince insanlar geri dönecek. Biz işgal için girmedik, işimiz bitince gerçek sahiplerine teslim edeceğiz. Ailede kadın iyi bir öğretmense babanın eksiğini de, okulun eksiğini de o giderir. Ayrı bir adeta kanalizasyona dönüşmüş medyadan evlatlarımızı koruyacak olan annelerdir. Çok anneler tanıdık, anneler başka. Baba ölür gider bir iki gün ağlarız ama anne öldüğünde öyle olmuyor. O çok farklı. 

 

Üye OlÜye Girişi