Erdoğan ile Davuoğlu arasında ayrılık rüzgarları esiyor

 

Sosyal Medya'yı sallayan Pelikan Dosyası açıldı. Dosya'da iki lider arasındaki görüş ayrılığı maddelerle anlatıldı

1.05.2016
Yazı Boyutu:  
Pelikan Dosyası’ açıldı: Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki görüş ayrılığı iddiası maddelerle anlatıldı..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Başbakan Ahmet  Davutoğlu arasında son dönemde kulislerde konuşulan ‘ayrılık rüzgarları’, ‘Pelikan Dosyası’ ismiyle açılan bir blog yazısı üzerinden bir kez daha gündeme geldi.

İki lider arasındaki ayrılık rüzgarları, AKP’de il ve ilçe başkanlarını atama ve görevden alma yetkisinin genel başkandan alınarak yeniden MKYK’ya verilmesiyle bir kez daha gündeme gelmiş, Davutoğlu bugün yaptığı basın toplantısında konuyla ilgili gelen bir soruyu yanıtlamamayı tercih etmişti.

27 maddede anlatıldı

‘Pelikan Dosyası’ adlı WordPress uzantılı sitedeki ‘Selam olsun’ başlıklı yazıya şu sözlerle başlandı: “Hocanın ekibi yeterince konuştu. Hocalarıyla beraber yeterince ortalığı karıştırdı.  

Biraz da biz konuşalım mı? Biraz da, REİS için canını feda edecekler konuşsun mu? Çok az kişi aslında neler olduğunu biliyor.”
İki lider arasındaki görüş ayrılıklarının 27 maddede anlatıldığı yazıda, Erdoğan’ın ardından genel başkanlık koltuğunu devralacak isim için yapılan parti içi temayül yoklamasında, Davutoğlu’ndan önce sırasıyla Abdullah Gül ve Binali Yıldırım isimlerinin öne çıktığı, ancak Erdoğan’ın Davutoğlu’nu tercih ettiği belirtildi.

‘Davutoğlu pratikte çuvallardı’

Yazıya şöyle devam edildi: “Gül’ün çok yakışıklı İngiliz arkadaşları, bir de REİS’ten ve ailesinden nefret eden, ancak Hürriyet’e de pek aşık, ‘intifada’cı bir hanak, itezımı vardı. REİS, Gül’ü başkan yapmadı. Yıldırım REİSçiydi. Falsosu yoktu. Başarılıydı. Parti tarafından seviliyordu. Ama yeterince karizmatik değildi. Kukla muamelesi yapacaklardı. REİS Yıldırım’ı da başkan yapmadı. Davutoğlu güzel konuşuyordu. Hocaydı. Ayrıca, görece tazeydi. Uzun yıllar REİS’le de çalışmıştı. Evet kibirliydi. Hem de çok. Her şeyi o bilirdi. Ama teorik olarak. Pratikte genelde çuvallardı.”

Sitenin uzantısı baz alınarak yapılan araştırmada sitenin bugün kurulduğu anlaşılırken, sitedeki tek gönderi söz konusu yazı.
Ağ haritası

Akademisyen Dağhan Irak, ‘Pelikan Dosyası’nın Twitter’da yayılışına dair çıkardığı ağ haritasını paylaştı. (Mynet)


Üye OlÜye Girişi