Erdoğan İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri için talimat verdi

 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri gündeme geldi. Dinci yazar Dilipak ise İş Bankası'nın Diyanet'e devrinde yana.

13.02.2020
Yazı Boyutu:  
#İşBankası'ndaki CHP hisslerinin gelirinin Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti ile Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmasına rağmen, AKP hükümeti bu hisseleri almak için uzunsüredir plan yapıyordu. Plan sonunda taslağa dönüştü. 
Erdoğan'ın İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin talimatı üzerine, 17 Şubat'da AKP Merkez yönetim Kurulu toplantısına sunulacak taslak hazırlandı. 

Erdoğan'ın İş  Bankası hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin sosyal medyada #İşBankası  etiketiyle oluşturulan hastag kıza sürede TT oldu .

AKP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, devire ilişkin hazırladığı taslak konusunda ilk sunumunu  AKP MKYK toplantısında yaptı.

Canikli’nin sunumu sırasında, Atatürk’ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyeti ile CHP hisseleriyle ilgili Menderes dönemindeki tartışmalara ilişkin Meclis tutanakları ekrana yansıtıldı.

Hürriyet'in haberine göre; sunumda, Siyasi Partiler Yasası’na göre partilerin bu şekilde mal varlığının olamayacağı savunulurken, CHP’nin bu hisseler üzerinden taşınır ve taşınmazlarının, hatta zeytinliğinin bile bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Taslakta CHP'nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri sona eriyor

Taslağa göre CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri Hazine’ye devredilirken, CHP’nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri de sonlandırılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hisse devri yöntemine ilişkin farklı görüşlerin dillendirildiği toplantıda, Canikli’ye, “Tekrar çalışın ve bir an önce getirin” talimatını verdi.

Canikli’nin iki seçenekli bir çalışma hazırlayıp 17 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyla ilgili bir sunum yapması planlanıyor. 

DİNCİ YAZAR DİLİPAK İŞBANKASINI DİYANET'E PAZARLAMAK İSTİYOR

Erdoğan'ın yeniden gündeme getirdiği İş Bankası tartışmasına Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak da katıldı.

İş bankası'ndaki CHP hisselerinin 'hilafete' ait olduğunu öne süren Dilipak, bu hisselerin Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesini önerdi.
 
Dilipak'ın Twitter'dan yaptığı paylaşımlar şöyle:

"İş Bankasından tartışma sadece %28 ile sınırlı değil. Bu Hilafet fonuyla ilgili. Hazinenin payı daha büyük. Ayrıca bir de özel hak sahipleri var. İş Bankasının sermayesi 4 grubta toplanır. İş Bankası konusu Borsa açısından sorun oluşturmaz. Sermaye yapısının yeniden düzenlenmesi sözkonusu. Hisse paylarının Hazine, diyanet ve hak sahiplerine teslimi, kimi niye ilgilendirir ki. CHP İş Bankası yükünden kurtarılırsa, bu CHP'yi normalleştirir.CHP bu hali ile normal bir parti değil. Bankası olan bir parti.İş Bankası yükü CHP'nin sırtından alınırsa,CHP yi ele geçirme mücadelesi de hızını kaybeder. CHP için zaten Mustafa Kemalin kurucusu olduğu bir parti Mustafa Kemal patenti kurucu ve parti programı Anayasanın değiştirilemez maddeleri ve başlangıcı ile zaten CHP'nin tekelinde. İş Bankasının alınması, CHP'nin kimliğine zarar verilmez. CHP devletçi bir partidir. Solcu geçinir. Bankanın kamuya devri CHP için sorun olmamalı."

(Kazete)

 

Üye OlÜye Girişi