Erdoğan: islam dünyasının yüzde 55'i okumaz, yazmaz

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan, İslam ülkelerinde eğitime ayrılan payın bütçelerinin yüzde 5'i kadar olduğunu söyledi.

10.09.2017
Yazı Boyutu:  
Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında "Bugün İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55’i okuma yazma dahi bilmiyor. OECD ülkelerinde milli gelirden eğitime ayrılan payın ortalaması yüzde 5,2 iken bu oran İslam dünyasında yüzde 1’i dahi bulmuyor" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Bağımsızlık Sarayı Genel Kurul Salonu'nda gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'nin açılış oturumunda konuştu.

"İSLAM DÜNYASINDAKİ NÜFUSUN YÜZDE 55'İ OKUMA-YAZMA DAHİ BİLMİYOR"

Konuşmasında İslam dünyasına "sitem" eden Erdoğan, "Bugün İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55’i okuma-yazma dahi bilmiyor. OECD ülkelerinde milli gelirden eğitime ayrılan payın ortalaması yüzde 5,2 iken bu oran İslam dünyasında yüzde 1’i dahi bulmuyor. En başarılı çocuklarımızı, en parlak beyinlerimizi Batılı kurumlara ve ülkelere kaptırıyoruz. Günümüzün en önemli güç kaynağı olan enformasyon ve bilgi teknolojileri konusunda üreten değil tüketen konumundayız" dedi. 

"KÖRFEZ BÖLGESİNDE YAŞANAN KRİZ HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR"

Körfez ülkeleri arasında yaşanan krize ilişkin konuşan Erdoğan, "İslam ülkelerinin şu dönemde ayrışmaya ve gerilime değil; vahdete, birlik ve beraberliğe ihtiyacı bulunuyor. Son dönemde yaşadığımız hadiseler bunu bir kez daha ortaya koymuştur. Körfez bölgesinde yaşanan kriz hepimizi derinden üzmüştür" ifadelerini kullandı. 

"MYANMAR VE BANGLADEŞ HÜKÜMETLERİ İLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

Konuşmasında Myanmar'daki krize de değinen Erdoğan, "Bölgede yaşanan insani dramın önüne geçmek için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile çalışmak istiyoruz. Baskı ve katliamlardan kurtulmak için topraklarına sığınan Müslümanlara gerekli kolaylığın gösterilmesi beklentisi ve yardım teklifimizi Bangladeş makamlarına ilettik. Uluslararası kuruluşlar, bilhassa da İslam ülkeleri olarak bizler elimizden gelen tüm imkânlarla bu zulmün son bulması için birlikte mücadele etmeliyiz" dedi.


Üye OlÜye Girişi