Erdoğan 'jest' yapmadı, asgari ücret '2 bin 324 TL' oldu

 

2 Aralık'ta çalışmalarına başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün 2020 asgari ücreti için son kez toplandı. 2020 için belirlenen asgari ücret tutarı yüzde 15.03 artışla 2 bin 324 TL oldu. Aile Bakanı Selçuk, yeni asgari ücreti brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 TL olduğunu açıklayınca, Türk-İş salonu terk etti.

26.12.2019
Yazı Boyutu:  
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada asgari ücretin brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 TL olduğunu söyledi.Selçuk, "İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü tutmuş olduk"  derken, iki gün önce AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "asgari ücretle ilgili müjdeniz olacak mı" diye soran gazetecilere "jestimizi yaparız" demişti. Ancak açıklanan rakamın sendikaları memnun etmediği ve dolaysıyla Erdoğan'ın jestinin de sözde kaldığı belirtildi. 

Bakan Selçuk, rakamı açıkladıktan sonra "Gönül isterdi ki bunu oy birliğiyle imzalayalım" ifadesini kullandı. Bakan ayrıca, yeni asfari ücretin bu yıl ki enflasyon oranının  3 puan üstünde olduğunu kaydetti.

Türk-İş toplantıyı terk etti

Disk ve Hak-İş ile birlikte komisyona ortak götürdükleri teklifin altında tespit edilen asgari ücretle ilgili Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "2 bin 578 TL rakamını Türk-İş Başkanı Ergun Atalay açıkladı ve bunu kamuoyuna duyurduk. Geldiğimiz nokta itibarıyla sayın Bakanım, açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kararınızı kabul etmiyorum ve toplantıdan ayrılıyorum" dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndaki ilk toplantıda, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafların bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada buluşmak istediklerini belirterek, "Komisyonda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canıgönülden diliyorum" ifadesini kullanmış, işçi ve işveren temsilcileri de toplantıda görüş ve taleplerini dile getirmişlerdi.

Türk-İş'in ev sahipliğindeki ikinci toplantıda ise Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlıkları ve TÜİK temsilcileri, ekonomik veri ve raporları sundu.

TİSK'te yapılan üçüncü toplantıda, TÜİK temsilcisi bir işçinin aylık gıda harcama tutarını komisyona sundu. Söz konusu tutar, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde 1940 lira 70 kuruş olarak açıklandı.


Üye OlÜye Girişi