Erdoğan konuştu dolar/ TL 5,70'e dayandı

 

AKP Lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti öncesi İstanbul'daki yerelseçimlerle ilgil sözleri doların ateşini yükseltti.

08.04.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye ile ABD arasındaki S- 400 füze kriziyle 5, 40  liralarda gezen amarikan doları, bu sabah  Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Rusya ziyareti öncesi havalanında istanbul'daki yerelseçimlerle ilgilideğerlehndirmesi gerekse Rusya ile ilişkilerin dtahada geliştirileceği açıklamaları dolar ve Euro'ya doping etkisi yaptı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından sonra euro 6.40 lirayı görürken dolar fiyatı ise 5, 690'ın üzerine çıktı.

Dünya gazetesinin aktardığına göre seçimlerin üzerinden sekiz gün geçmiş olmasına karşın İstanbul özelinde devam eden tartışmalar yatırımcı açısından belirsizliğe neden oluyor.

Bu arada Merkez Bankası'ndan bugün normalleşme yönünde iki adım geldi. İlk olarak TCMB bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında TL faizi yüzde 24'e çekildi. TCMB Cuma günü ilgili piyasada TL faizini yüzde 25.50 olarak belirlemişti. Ayrıca 22 Mart'tan bu yana ilk kez miktar bazlı repo ihalesi açıldı. TCMB, 22 Mart'ta "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır" açıklamasını yapmış ve o tarihten bu yana 11 iş gününde repo ihalesi açmamıştı.
Üye OlÜye Girişi