Erdoğan, randevu verdi, eylemci Tekel işçisi umutlandı

 

Tekel işçilerinin eyleminin 43’üncü gününde, Türk-İş’in randevu talebine Başbakan Tayyip Erdoğan ‘yeşil ışık’ yaktı

27.01.2010
Yazı Boyutu:  

Özlük hakları için eylem yapan Tekel işçileri adına Türk-İş’in Başbakan 27_orgutlenme_eylemci_tekel_iscisi_umutland__.jpgRecep Tayyip Erdoğan’dan önceki gün istediği randevuya olumlu yanıt çıktı. Erdoğan, partisinin grup toplantısından çıkarken, “Ben şu ana kadar Türk-İş’le birkaç kez görüşme yaptım. Şimdi tekrar bir görüşme yaparım, yani benim için bir mani yok” dedi.

Gazetecilerin, “Size ulaşan bir randevu sözkonusu mu?” sorusuna Erdoğan, “Dün (önceki gün) aramışlar, randevu talebinde bulunmuşlar galiba” yanıtını verdi. Erdoğan, “Olumlu mu yaklaşıyorsunuz?” sorusunu ise “Olumlu yaklaşırım” diye yanıtladı.

İÇİMİZDE UMUT DOĞDU
Erdoğan’ın ‘görüşme’ için kapıyı aralaması üzerine eylemdeki işçiler, “İçimize umut doğdu” açıklamasını yaptı. Başbakanlık’ın, Türk-İş Yönetim Kurulu’na, perşembe günü (yarın) akşam saat 18.00 için randevu verdiği öğrenildi. Başbakan’ın kapıyı aralaması işçileri umutlandırırken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in “Yapılacak her şey yapıldı. Karar verildi” sözleri dikkat çekici bulundu.

KORKMADAN DİK DURACAĞIZ

Tek-Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, eylemlerinde 43 günü geride bıraktıklarını hatırlatarak; “İlk günden bu yana işçilerimizin yanındayım. Evde sadece 2 gün yattım. Bu işçilerin güvenini kaybetmektense, herşeyimi kaybetmeyi yeğlerim” dedi.

Bir gelişme sağlanmaması durumunda kendisinin de açlık grevi yapacağını bildiren Türkel, “O andan itibaren burada ölümler başlayabilir. Bunun vebalinin altından kimse kalkamaz. Ama çözüme inanıyorum. Tekel işçisi herkesi uyandırdı” diye konuştu.

Türkel, şöyle devam etti: “Türkiye, eylem deyince camların kırıldığı, molotof kokteyllerinin atıldığı şiddet görüntülerinin yaşandığı olayları hatırlıyor. Eylem öncesinde arkadaşlarıma ‘pasif direniş’in simge ismi Mahatma Gandhi’yi anlattım. ‘Ben ülkemde İngiltere’ye istemiyorum’ diyor ve mücadelesine başlıyor. Şiddete başvurmuyor, her zaman barışı destekliyor ve sonunda kazanıyor”

AÇLIK GREVİ 29 OCAK A KADAR ERTELENDİ
Bu gelişmelerin ardından işçi ve memur konfederasyonlarının başkanları Türk-İş Genel Merkezi’nde toplandı. Altı konfederasyon başkanının katıldığı toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu mazereti nedeniyle katılamadı. Toplantıda alınan kararları Türk-İş balkonundan yine Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel açıkladı. Türkel, Başbakan ile yarın yapılacak görüşmeyi olumlu bulduklarını, bu görüşme dolayısıyla ara verdikleri açlık grevini, 29 Ocak Cuma gününe kadar ertelediklerini bildirdi.

İŞÇİLERE SİNOP TAN HAMSİLİ DESTEK

Tekel işçilerine dün de Sinoplu balıkçılardan destek gitti. Son günlerde işçilere yapılan en büyük yardımı gerçekleştiren Sinoplu balıkçılar, çadırların bulunduğu alanda mangal yaktılar ve 300 kilo hamsiyi pişirerek işçilere dağıttılar.

3 ŞUBAT TA ORTAK EYLEM KARARI ALDILAR

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Tekel işçilerinin sorununun çözülmemesi halinde 3 Şubat 2010’da üretimden gelen güçlerini kullanma kararı aldıklarını bildirdi.

Kumlu, randevu talebine olumlu yanıt veren Erdoğan’a teşekkür ederek, bu görüşmede kendilerine getirilecek önerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Tekel işçilerinin sorununun masa başında çözülmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Kumlu, bu nedenle yarınki görüşmeyi önemsediklerini söyledi.

Kumlu, sorununun çözülmemesi halinde yarın Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla üretimden gelen güçlerini kullanma kararını aldıklarını kaydetti. Genel grev ifadesinin yanlış değerlendirildiğini söyleyen Kumlu, “Genel grevin şartları farklı. Biz ‘genel grev’ değil ‘eylem’ diyoruz” dedi.

Mustafa Türkel ise, “İnatla, sabırla mücadelemizi  sürdüreceğiz. Cuma gününü de 3 Şubatı da bekleyeceğiz” dedi.

Eylemdeki Tekel işçileri günde 4 ton odun yakıyor. İşçiler 35 kilo çay içiyor, bu çaylar için 60 kilo şekerle birlikte yaklaşık 5 bin plastik bardak kullanıyor.
İşçilere günde 600-700 adet kumanya yardımı yapılıyor. Gönderilen
yardımlar için Türk-İş’te bir depo oluşturuldu. Yardımlar kayıt altına alınıyor.
İşçilere en çok atkı, çorap, eşofman, battaniye, iç çamaşırı yardımı yapılıyor.


Üye OlÜye Girişi