Erdoğan-Trump görüşmesi başladı

 

Trump, görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada “S-400’ler hakkında konuşacağız, F-35’lerden bahsedeceğiz” dedi. Erdoğan ise “basın toplantısında her şeyi etraflıca anlatacaklarını” belirtti.

13.11.2019
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Görüşme öncesi açıklama yapan Erdoğan, “Sayın Başkan, zaten biraz sonra geniş detaylı basın toplantısı yapacağız. Şimdilik başka bir ifade kullanmamıza gerek yok” dedi.

Trump ise “Türkiye ile ticaret hacmimizi geliştirmek istiyoruz. Şimdilik 20 milyar dolarda, bunu 100 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunu hızlı bir şekilde yapabiliriz. S-400’ler hakkında konuşacağız, F-35’lerden bahsedeceğiz” dedi.

Türkiye ile ilişkilerinin iyi olduğunu belirten ABD Başkanı, “Suriye’de ateşkes çok iyi işliyor. Kürtler memnun görünüyor. ABD Suriye’de sadece petrolü güven altına almak için asker bıraktı” diye konuştu.

Diğer yandan görüşmenin yapıldığı Beyaz Saray önünde Erdoğan’a yönelik protestolar da var.

Ortak basın toplantısı düzenlenecek

Baş başa yapılacak görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye katılacak olan Erdoğan ve Trump, daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan ve Trump’ın saat 23.00 sularında ortak basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor.

Masada neler var?

Trump-Erdoğan görüşmesinin ana gündem maddesinin Suriye’deki gelişmeler olması bekleniyor.

Görüşmede, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki askeri operasyonu ve Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın alması konularının ise öncelikli olarak ele alınacağı belirtiliyor.

Trump’ın Erdoğan’la insan haklarıyla ilgili kaygılarını da konuşması bekleniyor.

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesi ise bugünkü haberinde, Trump’ın Erdoğan’a ikili görüşmede yeni bir paket sunacağını yazdı.

Gazeteye göre Trump geçen hafta Erdoğan’a gönderdiği mektupta, 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılması ve ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarının engellenmesi için yeni öneriler sundu.

Erdoğan dün Türkiye’den yola çıkmadan önce yaptığı basın toplantısında, “Bu ziyareti Türk-ABD ilişkilerinin içinden geçtiği sancılı süreçte icra ediyoruz” demiş ve eklemişti: “Terörle mücadele, ekonomik ilişkiler ele alınacak. FETÖ terör örgütü meselesi de ele alacağımız konular arasında en üst sıralardadır.” (Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi