Erdoğan 'Vatan haini' dediği işadamının fabrikasını açtı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 sene önce 'Vatan hainliği'yle suçladığı Sütaş'ın Başkanı Muharrem Yılmaz'ın İzmir Tire'deki süt tesislerinin açılışında konuştu, muharrem Yılmaz da kendisini ayakta alkışladı

24.12.2016
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, açılış programlarına katılmak üzere dün İzmir'deydi. Erdoğan,  Aliağa ilçesinde Türkiye’nin ilk LNG santralini ve Tire ilçesinde Sütaş Üretim Tesisleri’nin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki yıl önce TÜSİAD Başkanı olarak kendisini 17 -25 aralık yolsuzluk operasyonu sonrası tavrını eleştirdiği için "Vatan haini" olarak suçlayan Muharrem Yılmaz'ın sahibi olduğu Sütaş'ın Tire tesislerini açılışına katılması Erdoğan ile Muharrem Yılmaz arasındaki buzların eridiğinin işareti olarak değerlendirildi. 

NELER YAŞANMIŞTI?

2014 yılının ocak ayından dönemin TÜSİAD Başkanı olan Muharrem Yılmaz hükümetin yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası tavrını eleştirmesi ve "böyle bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir" uyarısı yapması, Erdoğan'ın tepkisine neden olmuştu... "TÜSİAD Başkanı bu cümleyi kullanıyorsa, bu vatana ihanettir" diyen Erdoğan'a Başkan Muammer Yılmaz'dan yanıt gelmişti.

MUHARREM YILMAZ NE DEMİŞTİ?

Hükümetin , yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası tavrını; yargıda ve emniyette yaptığı değişiklikleri eleştiren dönemin  TÜSİAD Başkanı Muammer Yılmaz "Hukukun üstünlüğüne riayet edilmeyen, yargı mekanizması AB normlarında çalışmayan, düzenleyici kurumlarının bağımsızlığına gölge düşen, vergi cezaları veya başka tür cezalarla şirketler üzerinde baskı kurulan, ihale yasası onlarca kez değiştirilen… Böyle bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir" demişti.

ERDOĞAN NASIL VATAN HAİNLİĞİYLE SUÇLADI?

Ertesi gün dönemin Başbakanı Erdoğan "Türkiye'ye küresel sermaye gelmez" uyarısına sert tepki gösterdi ve dönemin TÜSİAD Başkanı Muammer Yılmaz'ı "Vatan hainliği" ile suçlayarak. TÜSİAD'a "parelel devletten neden rahatsız değilsin" diye sordu.

"Kalkıp da TÜSİAD'ın Başkanı küresel sermaye gelmez ifadesi kullanamaz. Bu cümleyi kullanıyorsa bu vatana ihanettir. Ak part iktidarına karşı bu kadar açık tavır koyanlar bilsinler ki biz de bundan sonra onlara karşı tavır koyacağız. Eyyy TÜSİAD ananas meselesinden neden rahatsız değilsin. Paralel devletten rahatsızlığınız neden yok niye? Çünkü bazılarının işi tıkır tıkır işliyor. Ananaslar gelip gidiyor. Rafineriyi alırken rahatsız değilsin, cezalar kesilirken neden rahatsız değilsin?"

Dönemin TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'dan da yanıt gecikmemişti.... CNN Türk'te konuşan Yılmaz; Başbakan Erdoğan'ın sözlerini geri almasını istemişti.

"Vatan hainliği söylemini reddediyorum. Vatanseverliğimi kimseye sorgulatmam. Bu sözlerin telafi edilip geri alınmasını diliyorum. Bekleyip beklememek diye bir şey söz konusu değil, ben böyle bir vatan hainliği söylemini reddediyorum. Budur esas. Diğerleri benim çalışmalarım, görüşlerim, kurumumun birikimleridir. Bunlardan hareketle, ekonomiyle ilgili Türkiye’de refahın artmasıyla ilgili neler yapmak lazım bunları söyledim. Şunu da uyardım. Çok yıkıcı bir kavgada enerjimizi tüketiyoruz. Kazananı olmayan bir kavgada enerjimizi tüketiyoruz diye de uyardım. Bunu yapmayalım. Dünya büyük bir yarış içerisinde. Biz ülkemizi, bu yarışta kuvvetlendirecek önlemleri nasıl alırız, bununla uğraşalım."

Bu tartışmanın büyümesi üzerine Muharrem Yılmaz ani bir kararla TÜSİAD Başkanlığı bırakmıştı.. 

ERDOĞAN: "BİZE DOKUNAN HESABINI İYİ YAPSIN" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün  "SÜTAŞ Ege Sütçülük Projesi, Tire Entegre Tesisleri" açılış töreninde şunları söyledi:

"İnanıyorum ki Sütaş'ı bundan sonra sadece reklamlarda izlemeyeceğiz, reklamları izlerken Tire'yi de izleyeceğiz. Bununla birlikte Tire'nin bu yatırım için seçilmesi manidardır. Buradaki tüm vatandaşlarımın emeklerinin değerlendirilmesine yönelik bir adımdır. Bu emeğin karşılığının bulunması bizim için bir iftihar meselesidir. Yola devam ediyor muyuz? İstedikleri kadar terör estirsinler bu milleti bölemeyeceler. İşte Tire... Bakınız İstanbul'da bir terör eylemi oldu, Kayseri'de bir terör eylemi oldu.. Şehitlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Rus Büyükelçisine bir suikast oldu.. El Bab'da 16 şehidimiz var. Fakat biz ne diyoruz? Biz bir ölürüz, bin diriliriz. Birileri akıl veriyor. Bizim Suriye'de ne işimiz var diyorlar. Benim Kilis'ime saldıranlarla hesabım var. Bunlar ne akılsız adam ya. 56 vatandaşım Gaziantep'te şehit ediliyor. Utanmadan sıkımadan dünyayı biz mi kurtaracağız diyor. Sabır sabır dedik ama girmek zorunda kaldık. El Bab'da çalışmalarımız devam ediyor. Bu işin diplomatik tarafı olması lazım diyorlar. Olmadığını nereden biliyorsun! Bize kimse diplomasi dersi vermesin. Bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla yola devam edeceğiz. Zira bize dokunan hesabını iyi yapsın! Dersini alırlar. Canımız acıyor ama onlara da gereğini yaparız."

'BİZİM MİLLİ İÇKİMİZ AYRANDIR'

Erdoğan konuşmasını keserek  küsüde bir şişe ayran içti ve "ilk söylediğim zamanın ardından haftalarca bana saldırdılar. İşte bir kez daha söylüyorum. Bizim milli içkimiz ayrandır" dedi.

UZUN SÜRE AYAKTA ALKIŞLADI

Sütaş'ın patronu Yılmaz da Erdoğan'ın konuşması biter bitmez bakanlardan da hızlı davranarak ayağa kalktı ve uzun süre ayakta alkışladı....
(Patronlar Dünyası)

Üye OlÜye Girişi